Producătorul de vaccinuri BioNTech majorează cu un miliard de euro suma alocată cercetării

28 Mart. 2023, 10:48
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
28 Mart. 2023, 10:48 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Producătorul german de vaccinuri BioNTech intenţionează să cheltuiască cu până la un miliard de euro (1,1 miliarde de dolari) mai mult pe activităţi de cercetare-dezvoltare (R&D) anul acesta, transmite Reuters.

De asemenea, compania va răscumpăra acţiuni de până la 500 milioane de dolari în 2023, după ce a obţinut peste 21 miliarde de euro în urma succesului vaccinului Covid-19, dezvoltat împreună cu producătorul american de medicamente Pfizer Inc. Până în 17 martie, BioNTech a răscumpărat acţiuni de 1,3 miliarde de dolari.

BioNTech a informat că intenţionează să aloce anul acesta 2,4 – 2,6 miliarde de euro în activităţi de cercetare-dezvoltare, faţă de un nivel de 1,54 miliarde de euro anul trecut.

Datorită succesului vaccinului Covid-19 în Occident, BioNTech a încheiat 2022 cu un sold disponibil de 13,9 miliarde de euro, plus alte sume pe care urmează să le primească, de 7,14 miliarde de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Veniturile comerciale de pe urma vaccinului au scăzut cu 9% anul trecut, la 17,2 miliarde de euro, şi ar urma să scadă la cinci miliarde de euro în 2023, a informat compania.

De asemenea, profitul net în 2022 s-a situat la 9,4 miliarde de euro.

Actualul contract de furnizare cu Comisia Europeană (CE) este în prezent renegociat, “cu potenţialul de a modifica livrările de doze de-a lungul mai multor ani şi/sau o reducere a volumelor”, se arată în comunicatul BioNTech.

Realitatea Live

12 Oct. 2025, 11:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
12 Oct. 2025, 11:00 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a anunțat impunerea, începând cu 1 noiembrie, a unor taxe suplimentare de 100% pentru importurile din China, ceea ce va ridica nivelul total al tarifelor vamale la 130%, potrivit unui mesaj publicat pe rețeaua sa socială Truth Social.

Trump a declarat că Washingtonul va introduce și controale la export pentru „software-ul critic”, fără a specifica exact ce tip de tehnologii vor fi vizate de noile restricții.

Decizia vine pe fondul înăspririi de către Beijing a regulilor privind exportul de metale rare, materiale esențiale pentru producătorii americani din sectoarele high-tech și auto. În semn de protest, Trump a anulat întâlnirea planificată cu liderul chinez Xi Jinping, care urma să aibă loc la summitul APEC din Coreea de Sud, afirmând că „nu mai există niciun motiv pentru o astfel de discuție”.

„Vom introduce o creștere masivă a tarifelor pentru toate produsele chinezești care intră în Statele Unite. Sunt analizate și alte contramăsuri serioase”, a declarat liderul american.
Reacția piețelor financiare a fost imediată: Dow Jones a scăzut cu 1,9%, S&P 500 cu 2,7%, iar Nasdaq a pierdut 3,5%, marcând cea mai slabă zi de tranzacționare din ultimele luni.

Într-un interviu acordat postului Fox News, reprezentantul pentru comerț al SUA, Jameson Greer, a confirmat că Washingtonul este „pregătit pentru un nou război comercial cu China, dacă va fi nevoie”.

„Nu ne dorim o confruntare, dar suntem pregătiți – și credem că și americanii sunt pregătiți”, a spus oficialul.
El a adăugat că relațiile economice dintre SUA și China ar putea fi echilibrate, dacă Beijingul „renunță la practicile comerciale neloiale, reduce supraproducția și încetează să impună condiții abuzive pe piețele globale”.

Noile taxe marchează o relansare a războiului comercial americano-chinez, început de Trump în aprilie 2025. În faza cea mai tensionată, tarifele ajunseseră la 145% pentru exporturile chineze către SUA și 125% pentru cele americane către China, înainte ca ambele părți să le reducă ulterior la 30% și, respectiv, 10%.

Economiștii avertizează că această nouă rundă de măsuri ar putea amplifica tensiunile globale, lovind lanțurile de aprovizionare și accelerând divizarea economică între Occident și Asia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII