Războiul intră în conturi. Kremlinul poate confisca miliardele investitorilor străini

18 Dec. 2025, 10:34
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Dec. 2025, 10:34 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Rusia ar putea răspunde confiscării activelor sale înghețate în Europa prin preluarea fondurilor investitorilor străini păstrate în așa-numitele conturi de tip C, scrie Financial Times, citat de Briefly.

După ce statele occidentale au înghețat, în primele zile ale războiului, aproximativ 300 de miliarde de dolari din activele suverane ale Rusiei, Moscova a interzis investitorilor occidentali să vândă titluri de valoare rusești și să repatrieze profiturile. Dividendele și cupoanele aferente acestor investiții sunt depozitate în conturi speciale de tip C, aflate sub controlul autorităților ruse.

Potrivit Alexandrei Prokopenko, fostă angajată a Băncii Centrale a Rusiei, volumul fondurilor din aceste conturi a crescut semnificativ după martie 2023, când Moscova a dezvăluit că în conturile de tip C se aflau circa 500 de miliarde de ruble (aproximativ 6,3 miliarde de dolari) din active occidentale înghețate. Între timp, suma ar putea fi mult mai mare.

„Este unul dintre așii Moscovei. Dacă Europa va întreprinde acțiuni împotriva rezervelor Rusiei, Kremlinul poate pur și simplu transfera banii din conturile de tip C direct în buget. Aceasta le oferă o sursă de venituri imediate, într-un moment de deficit bugetar și cheltuieli sporite pentru apărare. Spre deosebire de Europa, Rusia poate face acest lucru rapid, fără să se blocheze în procese judiciare”, a declarat Prokopenko.

Scenariul descris de FT evidențiază riscul crescut pentru investitorii străini și potențiala escaladare financiară dintre Rusia și statele occidentale, pe fondul dezbaterilor tot mai intense privind confiscarea activelor rusești înghețate pentru sprijinirea Ucrainei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

03 Apr. 2026, 16:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Apr. 2026, 16:33 // Actual //  Grîu Tatiana

O problemă cu sistemele de plată online a provocat vineri haos pentru unii cumpărători și călători din Moscova, astfel că turnicheții de la metrou au permis oamenilor să treacă fără să plătească, iar o grădină zoologică regională a cerut vizitatorilor să folosească numerar, transmite agerpres.ro.

Sursa problemelor cu sistemul de plată online nu a fost identificată deocamdată, dar cumpărătorii și comercianții cu amănuntul au declarat că au întâmpinat probleme în interacțiunea cu sistemele Sberbank, cea mai mare bancă rusească, și cu plățile prin intermediul codurilor QR.

Banca Centrală a Rusiei nu a răspuns la o solicitare de comentarii. Sberbank a declarat că problemele au fost rezolvate, dar nu a oferit detalii despre sursa problemelor.

Magazinele și benzinăriile au cerut clienților să plătească cu numerar timp de aproximativ o oră, vineri, invocând o problemă cu sistemele de plată, transmite Reuters.

Turnicheții de la metroul din Moscova au permis oamenilor să intre gratuit la un moment dat, a relatat agenția de presă Itar TASS. O grădină zoologică din Belgorod a declarat că plățile cu cardul nu funcționează și le-a cerut vizitatorilor să plătească cu numerar.

Moscova și regiunea înconjurătoare au o populație de 22 de milioane de locuitori.