Rusia preferă să reducă producția de țiței în loc să-l vândă statelor care plafonează prețul

22 Nov. 2022, 09:38
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Nov. 2022, 09:38 // Actual //  MD Bani

Rusia nu intenţionează să livreze ţiţei sau produse petroliere statelor care implementează un plafon de preţ, a reafirmat luni vicepremierul rus Alexander Novak, transmite Bloomberg.

În schimb, aceasta va redirecţiona livrările sale de petrol „partenerilor orientaţi către piaţă” sau va reduce producţia, a informat oficialul rus, într-un comunicat.

Novak a reafirmat astfel poziţia ţării sale în contextul în care ţările din G7 intenţionează să anunţe miercuri la ce nivel vor stabili un plafon de preţ pentru ţiţeiul rusesc. Plafonarea, sprijinită şi de Uniunea Europeană, va interzice companiilor să furnizeze servicii, inclusiv transport şi asigurări, pentru livrările de petrol rusesc oriunde în lume, dacă nu este vândut sub pragul convenit.

UE intenţionează să interzică din 5 decembrie importurile de ţiţei rusesc transportat pe mare şi achiziţiile de produse petroliere din Rusia din 5 februarie. SUA şi Marea Britanie au transmis companiilor lor că vor beneficia de o perioadă de graţie, până în 19 ianuarie, pentru a primi navele ruseşti de transport, cu condiţia ca marfa să fi fost încărcată înainte de intrarea în vigoare a plafonării.

Plafonarea preţului va duce la un declin al investiţiilor şi un „potenţial” deficit în livrările de petrol când un astfel de mecanism este aplicat, susţine Novak.

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 17:59
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Ian. 2026, 17:59 // Actual //  Grîu Tatiana

Piața criptomonedelor a rămas pe plus joi, 15 ianuarie, iar bitcoin a transmis semnale considerate „neobișnuite” în actuala fază de revenire, potrivit unei analize citate de presa internațională. Spre seară, datele bursei OKX indicau o creștere de peste 2% în ultimele 24 de ore, până în jurul nivelului de 96 987 de dolari.

Pe verde au fost și alte monede majore. Ethereum s-a apreciat cu peste 2%, până la aproximativ 3.370 de dolari, în timp ce XRP și Solana au urcat ușor, fiind tranzacționate în jurul a 2,1 dolari, respectiv 145 de dolari. BNB a câștigat peste 1%, până în zona de 942 de dolari.

Potrivit Cointelegraph, impulsul ascendent al bitcoin se menține, iar prețul a continuat să atingă noi maxime în ultimele circa două luni, apropiindu-se de pragul de 98 000 de dolari. Datele de piață arată că presiunea la cumpărare rămâne dominantă, iar trendul nu indică, deocamdată, semne clare de slăbire.

Pe intervale mai scurte, mișcarea prețului sugerează întărirea impulsului, corecțiile succesive formând minime mai ridicate decât cele anterioare. Un tablou similar a fost observat și săptămâna trecută, când bitcoin a coborât pentru scurt timp spre zona de 90 000 de dolari, după care a revenit rapid în creștere.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!