„Rusia „salvează” Transnistria de la colaps”: Ar oferi 50 de milioane de dolari pentru gaz. Chișinăul acceptă sau nu

10 Feb. 2025, 09:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Feb. 2025, 09:28 // Actual //  Ursu Victor

Regiunea transnistreană urmează să primească câte 3 milioane de metri cubi de gaz pe zi, pentru a repune în funcție industria. Metanul va fi achiziționat din cei 50 de milioane de dolari pe care Federația Rusă este dispusă să-i ofere sub formă de împrumut sau ajutor umanitar. Gazul va fi achitat prin Dubai, care va direcționa plățile către compania maghiară MET. Surse din stânga Nistrului au declarat pentru BANI.MD că în câteva ore MET va semna un contract cu Moldovagaz, care va livra metan către Tiraspoltransgaz. Prețul gazului este cel de pe bursă, respectiv din cei 50 de milioane de dolari s-ar cumpăra volume suficiente până la începutul lunii martie.

Guvernul de la Chișinău va trebui să confirme sau nu livrarea printr-o decizie a Comisiei pentru Situații Excepționale, care urmează să se desfășoare astăzi.

În paralel, Uniunea Europeană a promis un ajutor de 60 de milioane de dolari pentru regiunea transnistreană, însă acesta vine cu anumite condiționalități. Printre cerințele Bruxelles-ului se numără: respectarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale în stânga Nistrului, cu un plan aprobat de comun acord cu Guvernul Republicii Moldova, ajustarea treptată a tarifelor la prețurile de piață.

Totodată, consumatorii industriali sunt excluși din pachetul de sprijin financiar al UE, iar companiile exportatoare din Transnistria vor fi obligate să achite energia la prețurile de piață.

Într-o postare pe Facebook, premierul Dorin Recean susține că: „Noi permitem acest tranzit, iar Tiraspolul va întreprinde câteva acțiuni care să demonstreze deschidere: eliberarea deținuților politici, rezolvarea problemei liceului din Rîbnița, păstrarea televiziunii publice moldovenești în grilă, scoaterea posturilor de control instalate în 2022 (33, dintre care 11 încă sunt active)”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Feb. 2026, 13:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
21 Feb. 2026, 13:28 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Președintele Moldovagaz, Vadim Ceban, afirmă că concernul rus Gazprom a înaintat în 2020 o propunere privind reglementarea datoriilor legate de livrările de gaze, însă Guvernul Republicii Moldova a respins inițiativa. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Realitatea te privește” de la RLive.

Potrivit lui Ceban, adresarea a venit din partea Gazprom, care a văzut o oportunitate de a propune un acord de reglementare a datoriilor. Șeful Moldovagaz a subliniat însă că nu a fost vorba explicit despre cedarea unor active concrete în acel moment, deși astfel de discuții au existat în trecut.

„Da, adresarea a fost din partea Gazprom-ului, dar atunci Guvernul a refuzat”, a declarat Ceban.

El a explicat că, de-a lungul anilor, inclusiv în anii ’90 și la începutul anilor 2000, au existat diferite discuții privind posibile interese ale Gazprom în sectorul termoenergetic și în alte obiective energetice din Republica Moldova. Totuși, potrivit lui, Guvernul nu a acceptat niciodată astfel de propuneri și nu a semnat documente în acest sens.

Ceban a insistat că datoria pentru gaz este una comercială, nu guvernamentală. „Gazprom livrează gaze către MoldovaGaz în baza unui contract comercial. Datoria nu era a Guvernului. Guvernul niciodată nu a asumat nicio datorie”, a spus el.

Șeful Moldovagaz a amintit că singurul moment când s-a operat un schimb de active contra datorii a fost la crearea MoldovaGaz, subliniind că ulterior această abordare nu a mai fost acceptată.

În anul 2023 Chișinăul a făcut un audit al datoriilor către Gazprom. Potrivit rezultatelor auditului, făcute publice în data de 6 septembrie, datoria Moldovagaz față de Gazprom, la sfârșitul lunii martie 2022, constituiau 709 milioane de dolari, însă pentru 276 milioane de dolari nu există documente confirmative, iar 400 de milioane de dolari din datorie nu este executabilă.

Chișinăul din totalul datoriei cerute de 709 milioane de Gazprom, declara că este dispus să achite 8,6 milioane de dolari. Rezultatul auditului nu a fost acceptat de către acționarul majoritar Gazprom.