Trump sprijină confiscarea rezervelor valutare rusești – planul care ar putea forța Moscova la negocieri

14 Ian. 2025, 17:08
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
14 Ian. 2025, 17:08 // Actual //  Ursu Victor

Administrația Biden face ultimele eforturi pentru a convinge aliații europeni să utilizeze aproximativ 300 de miliarde de dolari din rezervele rusești înghețate, ca mijloc de a spori presiunea asupra Moscovei. Echipa lui Donald Trump, care va prelua Casa Albă în curând, sprijină această inițiativă.

Potrivit unor oficiali din administrația Biden, planul presupune transferarea activelor rusești pe un cont escrow, iar accesul la aceste fonduri va fi permis doar în cadrul unui acord de pace cu Ucraina. Belgia, unde sunt depozitate circa 190 de miliarde de euro din rezervele rusești în Euroclear, joacă un rol central în discuții.

Un înalt oficial american a explicat că acest pas ar transmite un mesaj clar Moscovei: „Dacă vreți să vă recuperați banii, va trebui să negociați.” Echipa Biden a discutat ideea cu consilierii lui Trump, inclusiv senatorul Marco Rubio și congresmanul Mike Waltz, nominalizați pentru funcțiile de secretar de stat și consilier pentru securitate națională în viitoarea administrație. notează CNN.

Echipa lui Trump sprijină în mare parte strategia, considerând că confiscarea fondurilor poate oferi un stimulent suplimentar pentru Rusia să accepte negocierile. Trump a promis în campania electorală că va pune capăt războiului din Ucraina „într-o zi”, însă recent a extins termenul la șase luni.

Washingtonul face presiuni de mai bine de un an asupra Uniunii Europene pentru a folosi rezervele rusești în sprijinul Ucrainei. Totuși, liderii europeni sunt reticenți, considerând că o astfel de acțiune ar încălca normele internaționale și ar submina încrederea în euro.

Până în prezent, G7 a convenit să ofere Ucrainei împrumuturi garantate de viitoarele venituri din rezervele înghețate, însă scepticismul privind confiscarea integrală persistă. Acest lucru rămâne valabil și pentru propunerea recentă a Washingtonului, ceea ce face puțin probabilă atingerea unui consens înainte de tranziția de putere la Casa Albă.

Secretarul de stat Antony Blinken a subliniat că administrația Biden lucrează pentru a consolida poziția viitoarei administrații Trump, astfel încât negocierile de pace să fie inițiate „dintr-o poziție de forță”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Ian. 2026, 16:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
22 Ian. 2026, 16:28 // Actual //  Grîu Tatiana

Europa se pregătește să lanseze o alternativă proprie la rețeaua socială X, într-un context marcat de tensiuni tot mai vizibile între Uniunea Europeană și Statele Unite. Noua platformă, denumită W, este prezentată drept un spațiu digital construit pe valori europene, cu accent pe identitatea utilizatorilor, protecția datelor și combaterea dezinformării.

Potrivit informațiilor apărute în presa europeană, W își propune să funcționeze pe principiul „We” (Noi), punând în centrul său comunitatea și responsabilitatea. Utilizatorii vor fi obligați să își verifice identitatea prin documente oficiale și validare foto, o măsură menită să reducă fenomenul conturilor false și al boților care influențează dezbaterile publice online.

Proiectul este susținut de un consiliu consultativ format din foști miniștri și reprezentanți ai mediului de afaceri, în special din state nordice, iar conducerea este asigurată de Anna Zeiter, expertă în protecția datelor, cu o carieră îndelungată în industria tehnologică. Aceasta a explicat că litera „W” reflectă două concepte-cheie: valori și utilizatori verificați, subliniind că platforma va respecta strict legislația europeană privind confidențialitatea și securitatea datelor.

Datele utilizatorilor vor fi găzduite exclusiv în Europa, de companii europene, iar infrastructura va fi una descentralizată. Inițiatorii proiectului susțin că obiectivul este crearea unei rețele sociale care să combine libertatea de exprimare cu responsabilitatea și transparența, într-un cadru democratic clar.

Platforma a fost prezentată oficial în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos, unde a atras atenția analiștilor și jurnaliștilor internaționali. W nu este încă disponibilă publicului larg, însă lansarea efectivă este așteptată în lunile următoare.

Inițiativa apare pe fundalul unor dispute mai vechi dintre Bruxelles și marile companii americane de tehnologie, acuzate de autoritățile europene că nu respectă suficient regulile privind transparența, protecția datelor și combaterea conținutului nociv. În acest context, tot mai multe voci politice europene susțin necesitatea dezvoltării unor platforme digitale proprii, care să reflecte valorile și regulile Uniunii Europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!