(VIDEO) Cum să folosim rațional energia solară? Recomandări de la AEE

23 Iul. 2021, 09:20
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Iul. 2021, 09:20 // Actual //  MD Bani

În contextul promovării eficienței energetice în rândurile populației, Agenția pentru Eficiență Energetică lansează al zecelea spot video, însoțit de un pliant ce conține informații privind celulele solare.

centrală electrică cu capacitatea de 10 kW ar putea produce până la  12 000 kWh pe an. Tot de ce ai nevoie este un sistem de panouri solare alcătuit din celule fotovoltaice care convertesc lumina soarelui în electricitate pentru gospodăria ta. 

Recomandări de la Agenția pentru Eficiență Energetică:

  •  Casă orientată spre sud poate obține o lumină solară maximă;
  • Unghiul acoperișului trebuie să aibă o înclinație între 15º și 45º;
  • De dorit, o suprafață a acoperișului nu mai mică de 40 de metri pătrați;
  • E bine ca în jurul casei să nu existe copaci mari sau clădiri înalte care să o umbrească;
  • Apelează doar la experți, compară bugetele și ia o decizie corectă.

 Agenția pentru Eficiență Energetică este autoritatea administrativă în subordinea Ministerului Economiei și Infrastructurii și are misiunea de a implementa politica de stat în domeniul eficienței energetice, performanței energetice a clădirilor, precum și a valorificării surselor de energie regenerabilă, inclusiv prin atragerea și gestionarea resurselor financiare în vederea finanțării proiectelor în domeniile respective într-un mod durabil din punct de vedere al mediului înconjurător și a schimbărilor climatice.

Realitatea Live

26 Iun. 2025, 17:38
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
26 Iun. 2025, 17:38 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Riscul unui val de credite neperformante ar putea declanșa o criză sistemică și pune presiune pe capacitatea Kremlinului de a finanța războiul din Ucraina, relatează Bloomberg.

Economia Rusiei se confruntă cu perspective „mult mai sumbre decât recunoaște oficial Moscova”, afirmă surse bancare citate de Bloomberg. Potrivit unor documente interne consultate de agenție, bancherii ruși trag semnale de alarmă privind creșterea accelerată a creditelor neperformante pe bilanțurile lor – atât în segmentul corporate, cât și în cel de retail – pe fondul dobânzilor ridicate și al încetinirii activității economice.

„Situația este periculoasă. Dacă parametrii macro nu se îmbunătățesc, anul viitor riscul ca criza datoriilor să se extindă la întregul sistem financiar crește semnificativ”, au declarat oficiali din sector, sub protecția anonimatului.

Dobânzi înalte: costul împrumuturilor a crescut puternic după ciclul agresiv de majorări operat de Banca Rusiei pentru a tempera inflația și a susține rubla.
Clienți în dificultate: tot mai multe companii și persoane fizice întâmpină probleme în a-și onora ratele la credite.
Presiunea sancțiunilor: un nou pachet european sau american, axat pe sectorul financiar, ar putea bloca accesul la lichiditate externă și complica refinanțarea internă.
Bloomberg notează că tensiunile din sistem ar putea afecta capacitatea președintelui Vladimir Putin de a susține cheltuielile militare în Ucraina, dacă se materializează un șoc bancar de amploare. În pofida retoricii oficiale optimiste, sursele citate spun că „adevărata dimensiune a problemei” este mascată de raportările publice și că autoritățile ruse ar putea fi nevoite să intervină masiv pentru recapitalizarea unor instituții-cheie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO