Aeroportul Chișinău dezminte acuzațiile privind creșterea prețurilor și face apel la depolitizare

14 Mart. 2025, 17:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
14 Mart. 2025, 17:25 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Aeroportul Internațional Chișinău (AIC) a reacționat oficial la acuzațiile lansate recent de anumiți exponenți politici, infirmând presupusa dublare a prețurilor în spațiile comerciale administrate de aeroport. Reprezentanții AIC subliniază că nu a fost operată nicio majorare a tarifelor odată cu preluarea gestionării directe a acestor spații comerciale.

Într-un comunicat public, conducerea aeroportului a reafirmat angajamentul față de menținerea unor condiții comerciale corecte și transparente, menite să asigure beneficii atât pentru pasageri, cât și pentru partenerii comerciali. În acest sens, AIC a inițiat o strategie de diversificare a ofertei comerciale, pentru a răspunde mai bine nevoilor călătorilor. Obiectivul principal este extinderea gamei de produse disponibile, oferind opțiuni accesibile pentru toate bugetele și preferințele consumatorilor.

Totodată, conducerea AIC a mulțumit pasagerilor pentru răbdarea și înțelegerea de care au dat dovadă în timpul procesului de tranziție administrativă. Aceasta recunoaște că reorganizarea poate genera inconveniente temporare, dar asigură că, în viitorul apropiat, oferta comercială din incinta aeroportului va fi considerabil îmbunătățită, sporind astfel confortul și experiența călătorilor.

În final, AIC a lansat un apel către exponenții politici și formatorii de opinie, solicitându-le să evite implicarea aeroportului în acțiuni de PR politic. Oficialii aeroportului subliniază importanța menținerii unei abordări obiective și profesioniste în ceea ce privește administrarea AIC, astfel încât eforturile să rămână concentrate asupra îmbunătățirii serviciilor și asupra interesului public.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Nov. 2025, 16:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Nov. 2025, 16:28 // Actual //  Grîu Tatiana

Linia electrică care unește sudul Moldovei cu Centrala de la Cuciurgan va rămâne operațională și după punerea în funcțiune, în această iarnă, a noii linii Vulcănești–Chișinău. Precizarea a fost făcută de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei emisiuni TV, care a subliniat că vechea infrastructură nu va fi tăiată sau scoasă din uz.

„Linia va rămâne in picioare, nu va fi tăiată sau dată la fier vechi, deși are o vechime mai mare. Linia de la Vulcănești la MGRES va rămâne. Centrala de la MGRES este un nod energetic esențial, conectat inclusiv cu sudul Ucrainei. Fluxurile energetice vor continua să circule, dar noi nu mai luăm niciun kilowatt de acolo”, a declarat ministrul.

Potrivit lui, în prezent, Centrala de la Cuciurgan produce energie electrică doar pentru regiunea transnistreană.

„Produc energie necesară doar pentru consumul local, între 2 și 2,8 milioane de metri cubi. Sunt 12 blocuri energetice dintre care funcționează doar 8. Corespunzător la capacitatea centralei doar un bloc este funcțional acum prin care se asigură necesarul de energie și stabilitatea în rețea”, a explicat Junghietu.

Construcția liniei de transport Vulcănești-Chișinău a început în aprilie 2024, iar acum câteva zile s-a anunțat că a fost instalat ultimul stâlp. În următoarele 60 de zile linia va fi energizată treptat, fiind verificată funcționalitatea și siguranța acesteia. Cheltuielile de construcție, potrivit ministrului Energiei, ajung la 60 de milioane de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII