Bătrânul continent se repune pe piciore: Economia zonei euro va creşte în acest an dincolo de aşteptările analiştilor

14 Mai 2024, 10:49
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Mai 2024, 10:49 // Actual //  bani.md

Economia zonei euro se va extinde în acest an dincolo de aşteptările analiştilor, în condiţiile în care cel mai mare membru al blocului va depăşi ultimul an de cvasi-stagnare, potrivit unui sondaj realizat de Bloomberg.

Producţia din uniunea monetară formată din 20 de naţiuni va creşte cu 0,7% în 2024 – peste avansul de 0,5% prognozat în ultimul sondaj lunar. Produsul intern brut din Germania este văzut acum în creştere cu 0,2%, faţă de 0,1% anterior.

Rezultatele, care includ, de asemenea, actualizări ale perspectivelor în Franţa, Italia şi Spania, surprind starea de spirit mai bună din regiune. Datele privind PIB-ul din primul trimestru au surprins în sens pozitiv, inflaţia se apropie de 2%, iar Banca Centrală Europeană se pregăteşte să înceapă să reducă ratele dobânzilor.

Respondenţii la sondaj preconizează trei reduceri de un sfert de punct în acest an ale ratei de depozit, care se situează în prezent la 4%. Acest lucru este aproximativ în concordanţă cu opinia investitorilor de pe piaţa monetară.

Preşedintele BCE, Christine Lagarde, a declarat luna trecută că economia zonei euro „îşi revine încetul cu încetul, semnele redresării fiind mai vizibile ca oricând”.

Conform sondajului, inflaţia din zona euro se va apropia de 2% în trimestrele următoare şi va atinge acest nivel în al doilea trimestru al anului viitor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Feb. 2026, 17:48
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Feb. 2026, 17:48 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

O companie aeriană din Republica Moldova se pregătește să opereze zboruri cu cel mai mare avion bimotor din lume. Un Boeing 777 a aterizat la Chișinău pentru a fi înregistrat, potrivit informațiilor apărute pe forumurile pasionaților de aviație, ceea ce indică faptul că aeronava a fost adăugată în flota unui operator local. Deși nu va avea baza permanentă în Republica Moldova, avionul urmează să fie utilizat, cel mai probabil, pentru curse charter internaționale, oriunde va exista cerere pentru un aparat de asemenea dimensiuni și capacitate, scrie Autoblog.md.

Unul dintre cele mai mari și mai renumite avioane wide body din lume, cel mai mare avion bimotor de pasageri construit vreodată, a aterizat aproape de miezul nopții pe Aeroportul Internațional Chișinău, după un zbor de 5 ore și 12 minute (3.355 km), cu decolare de pe aeroportul din Sharjah, Emiratele Arabe Unite,

Este vorba despre un Boeing 777-219ER, produs în octombrie 2006, care ar fi făcut anterior parte din flota companiei americane United Airlines. Modelul 777-219ER reprezintă versiunea Extended Range a Boeing 777-200, construită special pentru United și destinată zborurilor intercontinentale de foarte lungă durată.

Aeronava are o autonomie de până la 14.300 km, poate zbura la o altitudine maximă de 13.134 metri și este echipată cu motoare General Electric GE90-90B / GE90-94B, cunoscute pentru fiabilitate și pentru tracțiunea impresionantă, de aproximativ 400 kN fiecare. Avionul are o lungime de aproape 64 de metri, o anvergură a aripilor de aproape 61 de metri, iar viteza de croazieră poate depăși 900 km/h.

Din punct de vedere al capacității, Boeing 777-219ER poate transporta între 260 și 310 pasageri, în funcție de configurația cabinei, fiind aranjat de regulă în trei clase. Cabina largă, configurația 3-3/4-3 la clasa Economy și stabilitatea excelentă la zboruri lungi au contribuit la reputația acestui model ca fiind unul dintre cele mai confortabile avioane de cursă lungă din generația sa.

Deși acest tip de aeronavă este retras treptat din exploatare în favoarea unor modele mai eficiente, precum Boeing 787 sau Airbus A350, 777-219ER rămâne un reper important în istoria aviației comerciale moderne, apreciat atât de piloți, cât și de pasageri pentru robustețe, autonomie și fiabilitate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!