Când vom primi primele compensații și cât de vulnerabili energetic suntem? Răspunsurile, în direct, la RliveTV!

29 Nov. 2022, 13:15
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
29 Nov. 2022, 13:15 // Actual //  MD Bani

Până la 30 noiembrie, cetățenii care s-au înregistrat pe platforma guvernamentală compnesații.gov.md urmează să-și afle categoria de vulnerabilitate energetică, în baza căreia va fi stabilit tariful la gazele naturale, energia termică și energia electrică.

Cât de vulnerabili energetic suntem? Câte familii vor primi cel mai mare ajutor din partea statului la plata facturilor? Cum va fi compensat tariful la energia electrică, dacă acesta va fi majorat din nou?

De unde ia statul bani pentru cel mai ambițios program de compensații din istoria țării „Ajutor la contor”?

La aceste și alte întrebări aflăm răspunsurile în timpul emisiunii Rezoomat.

Invitatul moderatoarei Ileana Pîrgaru este ministrul Muncii și Protecției Sociale, Marcel Spatari.

Emisiunea va fi difuzată astăzi, 29 noiembrie,  ora 20:00 la RLIVE TV și pe platformele www.realitatea.mdwww.rlive.md. RLIVE TV este distribuit de majoritatea rețelelor de cablu și IPTV din țară, având o acoperire pe țară de 82%.

Realitatea Live

23 Nov. 2025, 16:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
23 Nov. 2025, 16:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Întreprinderea de Stat „Moldelectrica” a prezentat lista actualizată a furnizorilor precalificați pentru achiziționarea energiei electrice necesare acoperirii consumului tehnologic și a pierderilor din rețeaua națională de transport. Procesul se desfășoară conform Procedurii de procurare a energiei electrice stabilite în Regulile pieței energiei electrice, aprobate de ANRE.

Conform reglementărilor ANRE, Moldelectrica selectează sursele de energie prin licitații competitive, organizate cel puțin o dată pe an, pentru contracte anuale sau de 12 luni consecutive. Întreprinderea are însă posibilitatea să procure energie și pentru perioade mai scurte – trimestrial, lunar sau săptămânal – în funcție de necesități sau de prevederile caietului de sarcini.

În lista furnizorilor precalificați, potrivit datelor publicate, în listă figurează atât companii din Republica Moldova, cât și furnizori internaționali. Ultimele înscrieri au fost efectuate pe 11 noiembrie 2025. Astfel în lista compniilor sunt: Energoco,, MGRES, Navitas (Parte a grupului Premier Energy), ML Energy, Furnizare Energie, Trade Energo PLus, Trading o.o.o și Trading LLC.

De la începutul anului curent, Republica Moldova nu mai cumpără energie elctrică de la Centrala de la Cuciurgan, după ce Gazprom a suspendat livrările de metan în stânga Nistrului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII