Câți moldoveni au dat în chirie bunuri imobile anul trecut

12 Ian. 2023, 11:01
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
12 Ian. 2023, 11:01 // Actual //  MD Bani

În 2022, încasările la impozitul pe venit de la persoanele fizice care transmit în locațiune bunuri imobile au constituit 41,9 milioane lei, fiind în creștere cu 24,5% față de anul 2021. Astfel, în perioada menționată la Serviciul Fiscal de Stat au fost înregistrate 21 235 contracte de locațiune.

Potrivit informațiilor, în perioada ianuarie-decembrie 2022 au fost identificate 6 266 persoane fizice ce dau în locațiune bunuri imobile. La 537 persoane fizice ce dau în locațiune bunuri imobile au fost calculate suplimentar la buget: plăți de bază în sumă de 475,7 mii lei, majorare de întârziere în sumă de 39,9 mii lei.

De asemenea, în aceeași perioadă au fost aplicate amenzi în valoare de 42,9 mii lei.

În rezultatul acțiunilor întreprinse în perioada ianuarie-decembrie 2022, au fost înregistrate 21 235 contracte de dare în locațiune a bunurilor imobile, sau cu 19,5% mai multe decât în perioada similară a anului 2021.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește-ne pe TELEGRAM!

Serviciul Fiscal de Stat reamintește persoanelor fizice care nu desfășoară activitate de întreprinzător și care transmit în posesie şi/sau în folosinţă proprietate imobiliară altor persoane fizice, prin utilizarea platformelor Booking, Airbnb și altele, despre necesitatea onorării obligațiunilor fiscale aferent veniturilor obținute. Pentru mai multe detalii, accesați următorul link.

Realitatea Live

14 Ian. 2026, 17:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
14 Ian. 2026, 17:26 // Actual //  Grîu Tatiana

Rafinăria NIS de la Pančevo urmează să își reia activitatea în jurul datei de 16 ianuarie, după ce primul transport de țiței destinat companiei petroliere sârbe a ajuns, marți, în sistemul croat de conducte JANAF, la aproape 100 de zile de la întreruperea livrărilor. Informația a fost confirmată de ministrul Mineritului și Energiei din Serbia, Dubravka Đedović Handanović, citată de CEE Energy News.

Potrivit oficialului sârb, livrările de țiței vor continua pe parcursul acestei săptămâni, iar primele volume de motorină produse la rafinăria din Pančevo ar urma să fie puse pe piață în jurul datelor de 26–27 ianuarie. După primele 85.000 de tone de petrol livrate, autoritățile se așteaptă ca săptămâna viitoare să mai sosească încă 35.000–45.000 de tone, la care se adaugă stocurile existente din producția internă, estimate la aproximativ 120.000 de tone. Aceste cantități ar urma să asigure funcționarea rafinăriei inclusiv după data de 23 ianuarie.

Ministrul a precizat că sunt în desfășurare discuții între Gazprom Neft și MOL privind achiziția participației rusești în cadrul NIS, negocieri la care participă și statul sârb. Totodată, Serbia își exprimă interesul de a proteja această infrastructură energetică strategică și nu exclude posibilitatea majorării participației sale în companie.

În paralel, autoritățile de la Belgrad așteaptă ca OFAC să prelungească din nou licența de operare a NIS. Potrivit Dubravkăi Đedović Handanović, pentru această prelungire, partea americană ar urma să analizeze bazele contractuale ale tranzacției, iar după finalizarea primelor negocieri dintre MOL și Gazprom Neft va fi solicitată oficial extinderea licenței până la încheierea acordurilor finale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!