Creditele pentru populație continuă să se scumpească. Cu cât s-a majorat dobânda într-un an

21 Ian. 2023, 14:03
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
21 Ian. 2023, 14:03 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

În luna decembrie a anului 2022 creditele noi acordate au constituit 4,3 miliarde de lei, cu 7% mai puțin față de decembrie 2021. 70% dintre împrumuturi au fost acordate în monedă națională, iar 30% în valută, potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei.

Rata medie nominală la creditele noi acordate în moneda națională a constituit 13,97 la sută, la cele în valută – 5,13 la sută, iar la cele atașate la cursul valutei – 5,48 la sută.

În luna decembrie, dobânda medie împrumuturilor acordate persoanelor fizice a constituit 15,17%, cu 1,29 puncte procentuale mai mult comparativ cu noiembrie și cu 7,12 puncte procentuale mai mult față de decembrie 2021.

Împrumuturile pentru persoanele juridice au început să se ieftinească. Față de noiembrie rata medie s-a redus cu 0,56 puncte procentuale, la 13,84% și cu 4,86 puncte procentuale mai mult comparativ cu decembrie 2021.

Volumul creditelor în moneda națională acordate persoanelor fizice, în luna decembrie 2022, s-a majorat comparativ cu luna precedentă cu 1,4 la sută și a constituit 578,8 milioane lei.

Din perspectiva scopului creditelor acordate persoanelor fizice, creditele de consum au deținut cea mai mare pondere (81,6 la sută) și au fost și cele mai scumpe, cu o rată medie de 16,90 la sută.

Rata medie la creditele imobiliare acordate în moneda națională s-a majorat cu 0,12 p.p. față de luna precedentă și cu 5,44 p.p. față de luna decembrie 2021 și a constituit 13,01 la sută.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

30 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
30 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Probele de motorină prelevate în aceste zile din mai multe loturi destinate pieței din Republica Moldova vor fi supuse analizelor de laborator, în contextul intensificării controalelor asupra calității produselor petroliere introduse în țară, anunță Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare și Protecția Consumatorilor (ISSPNPC).

Ieri, inspectorii au colectat probe din depozitele situate în zona postului vamal Leușeni, unde sunt stocate cantități de motorină destinate circuitului comercial. Verificările au vizat respectarea cerințelor de calitate și conformitate prevăzute de legislația în vigoare, înainte ca produsul să ajungă la consumatori.

Acțiunile au continuat și astăzi în Portul Internațional Liber Giurgiulești, unde au fost prelevate probe din loturile de motorină la intrarea în țară, înainte de plasarea acestora pe piața internă.

Potrivit ISSPNPC, măsurile întreprinse la punctele de trecere a frontierei Leușeni și în Portul Internațional Liber Giurgiulești au drept scop prevenirea introducerii pe piață a produselor petroliere neconforme și protejarea consumatorilor de riscurile legate de utilizarea unor carburanți de calitate necorespunzătoare.

„Supravegherea calității produselor petroliere constituie o prioritate constantă, motiv pentru care controalele vor continua atât la punctele de intrare în țară, cât și pe întreg lanțul de distribuție”, se arată în comunicatul ISSPNPC.

Probele colectate vor fi analizate în laboratoare acreditate, iar în funcție de rezultate, autoritatea va întreprinde măsurile legale necesare. În cazul în care vor fi depistate neconformități, pot fi aplicate sancțiuni prevăzute de legislație, inclusiv retragerea produselor de pe piață.

Verificările au loc în contextul în care pe piață a apărut un lot de motorină neconformă, cu un punct de curgere (CFPP) sub standardul minim de minus 20 de grade. Din cauza carburantului care a înghețat la temperaturi scăzute, numeroși șoferi s-au confruntat cu defecțiuni tehnice costisitoare.

Deputatul PAS, Dorian Istrati, a declarat că guvernarea PAS a modificat legislația astfel încât produsele importate din Uniunea Europeană să nu mai fie supuse verificărilor de conformitate la vamă, bazându-se exclusiv pe certificarea acestora în statele de origine. 

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!