Fă cunoștință cu viitorul! Descoperă noul card ultra comod Paynet

12 Aug. 2022, 13:44
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
12 Aug. 2022, 13:44 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Ce-ai zice dacă ai avea un card bancar ultra comod, unul care poate fi comandat 100% online, fără comision de eliberare și administrare, cu livrare gratuită chiar la ușa ta? Un card ce poate fi alimentat gratuit de la orice alt card din țară sau de peste hotare și care oferă posibilitatea de retragere numerar gratuită la orice bancomat.

Fă cunoștință cu cardul viitorului, un card fizic care poate fi comandat online cu livrare gratuită în toată Moldova. Uită de rândurile interminabile la bancă și multitudinea de documente necesare pentru deschiderea unui card. Cu Paynet Mastercard, totul devine mult mai simplu. Procedura de deschidere a cardului se efectuează în totalitate de pe aplicația mobilă. Tot ce trebuie să faci este să soliciți cardul online, direct din aplicația Paynet, iar noi ți-l livrăm acasă sau la birou în decurs de 3-5 zile lucrătoare. În plus, cu cardul Paynet Mastercard ești scutit de comisioanele de eliberare, administrare sau alimentare a cardului.

Cu noul card Paynet Mastercard beneficiezi de funcționalități bancare depline, cum ar fi contul IBAN gratuit și contul european gratuit, pentru plățile SEPA. Poți plăti cumpărăturile atât online, cât și în magazine, în Moldova sau chiar peste hotare. Iar pentru comoditatea ta maximă, poți retrage numerar de la bancomatele oricărei bănci, absolut gratuit.

Pe lângă asta, cu un singur cont Paynet poți emite mai multe carduri, care vor fi atașate acestuia, și poți gestiona cardurile tale în doar câteva clickuri. Cu cardul Paynet ai control și libertate totală pentru toate operațiunile tale financiare.

Și asta nu e tot. Poți efectua transferuri bancare fără comision între două carduri Paynet, iar dacă beneficiarul nu are cont Paynet, poți realiza transferuri către orice bancă din țară, sau chiar din Uniunea Europeană prin intermediul transferurilor SEPA. Contul Paynet este funcțional atât local, cât și internațional, ceea ce înseamnă că, odată ce l-ai creat, îl poți utiliza oriunde.

Iar dacă vrei mai mult, compania Paynet prezintă o soluție inovativă – cardul virtual, conceput pentru a simplifica operațiunile tale financiare și a asigura o metodă comodă, rapidă, avantajoasă și sigură de gestionare a finanțelor. Cardul virtual Paynet poate fi deschis ușor și utilizat instant, și poate fi creat de oriunde în lume, absolut gratuit. Procedura de creare a cardului se realizează în câțiva pași, simplu și rapid, online, chiar de pe telefonul tău prin aplicația mobilă. Poți utiliza cardul instant, realizând transferuri și alte operații financiare în orice colț al lumii, la orice oră. Cardul virtual Paynet reprezintă o soluție sigură și comodă pentru tranzacțiile tale online.

Alege cardul fizic sau cardul virtual Paynet Mastercard și treci la alt nivel de gestionare a finanțelor! Creează-ți contul virtual în câteva clickuri, accesând  https://paynet.md/cards. Paynet – Ușor de folosit. Ușor de îndrăgit.

Realitatea Live

09 Nov. 2025, 09:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Nov. 2025, 09:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova rămâne una dintre puținele țări din lume unde banii trimiși de cetățenii plecați la muncă peste hotare au o pondere uriașă în economie. Potrivit studiului „100 cele mai presante probleme ale Republicii Moldova” realizat de IDIS „Viitorul”, numărul moldovenilor care lucrează în străinătate îl depășește pe cel al angajaților oficiali din țară, iar remitențele continuă să fie un pilon al Produsului Intern Brut (PIB).

În ultimii 15 ani, sumele trimise de diaspora au depășit valoarea totală a salariilor plătite în interiorul țării, iar timp de un deceniu, ele au fost chiar mai mari decât veniturile obținute din exporturi. Datele Băncii Naționale arată că transferurile nete de valută au însumat 1,74 miliarde USD în 2022, 1,62 miliarde USD în 2023 și 1,60 miliarde USD în primele nouă luni din 2024.

Totuși, experții IDIS subliniază că cifrele oficiale nu reflectă volumul real al banilor trimiși acasă. Mulți moldoveni preferă metode alternative — aduc bani personal, trimit prin rude sau utilizează carduri emise în străinătate, dar folosite în Republica Moldova. Un indicator mai realist îl reprezintă vânzările nete de valută realizate de persoanele fizice, care includ toată valuta schimbată în țară, indiferent de cum a fost adusă.

Astfel, potrivit BNM, vânzările nete de valută s-au ridicat la 2,47 miliarde USD în 2022, 2,85 miliarde USD în 2023 și 3,10 miliarde USD la sfârșitul trimestrului III din 2024 – cu aproximativ 1,5 miliarde USD mai mult decât transferurile oficiale, ceea ce confirmă că o parte considerabilă a remitențelor circulă pe canale informale.

În ansamblu, volumul total al remitențelor a crescut spectaculos de la 153 milioane USD în anul 2000 la peste 2,8 miliarde USD în 2023, iar sumele cumulate din ultimele două decenii însumează zeci de miliarde de dolari – echivalentul mai multor bugete anuale ale Republicii Moldova.

Raportul IDIS arată totuși o scădere a contribuției diasporei la Bugetul Public Național (BPN). Dacă între 2010–2014 remitențele reprezentau 22,1% din BPN (37,6 miliarde lei), în perioada 2015–2019 ponderea a coborât la 16,6% (43,8 miliarde lei), iar între 2020–2024 a ajuns la 13,4% (58,7 miliarde lei). Chiar și așa, un leu din șapte din bugetul statului provine indirect din contribuțiile diasporei, sub formă de taxe și impozite plătite din consumul alimentat de remitențe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII