Haos la Air Moldova! Continuă să anuleze zborurile pe bandă rulantă. Ce destinații sunt vizate

20 Apr. 2023, 11:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Apr. 2023, 11:45 // Actual //  bani.md

Air Moldova a anunțat anularea a încă șase zboruri. Este vorba de zborurile înspre/dinspre Italia, Georgia, Turcia și Irlanda, potrivit datelor orarului de zbor.

Așadar, au fost anulate curse pentru perioada 19-20 aprilie: Roma-Chișinău, Tbilisi-Chișinău, Istanbul-Chișinău, Chișinău-Tbilisi, Chișinău-Istanbul și Chișinău-Dublin.

Marți, 18 aprilie, încă șase zboruri operate de Air Moldova au fost anulate.

Problemele Air Moldova au început la sfârșitul lunii februarie când a început să anuleze cursele aeriene pe bandă rulantă urmare lipsei avioanelor.

BANI.MD a scris anterior citând surse din interiorul companiei că Air Moldova ar avea datorii de peste 2 miliarde de lei față de furnizori și ele continuă s crească. Doar față de Euro Control – organizația responsabilă de securitatea zborurilor, Air Moldova ar avea datorii de 2 milioane de euro.

Compania ar întâmpina dificultăți la închirierea avioanelor din cauza sancțiunilor. Deși au parteneri în România, aceștia au refuzat să le ofere avioane.

Air Moldova a fost privatizată în toamna anului 2018 cu 50 de milioane de lei, de Civil Aviation Group, o companie fondată de doi moldoveni și compania românească Blue Air. Ultima se va retrage, însă, la nici-un an de la privatizare în condiții suspecte, cota de 49% fiind preluată de Dzintars Pomers din Letonia.

Valoarea tranzacției depășea 1,2 miliarde de lei (circa 61,5 milioane euro), dintre care 50 milioane de lei au fost transferate la bugetul de stat, restul sumei reprezintau datoriile companiei Air Moldova, pe care investitorul s-a obligat să le achite în decurs de trei ani.

În prezent, AirMoldova ar fi controlată de fugarul Ilan Șor prin companii interpuse.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 17:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 17:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statele Unite au prelungit până la 1 aprilie licența care permite companiilor să poarte negocieri cu gigantul petrolier rus Lukoil privind activele sale internaționale, în pofida regimului de sancțiuni, relatează Reuters.

Potrivit unui document al Oficiului pentru Controlul Activelor Străine (OFAC) din cadrul Departamentului Trezoreriei SUA, autorizația specială a fost extinsă după ce termenul inițial urma să expire la sfârșitul lunii februarie.

Licența permite desfășurarea de discuții și activități pregătitoare legate de activele externe ale companiei ruse, fără a încălca restricțiile impuse de Washington.

Sancțiunile împotriva Lukoil au fost introduse de administrația americană anul trecut, în contextul măsurilor mai ample adoptate împotriva sectorului energetic rus.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!