Începe vaccinarea anti-COVID a locuitorilor Capitalei? Cu ce propunere vine municipalitatea

04 Mai 2021, 10:30
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
04 Mai 2021, 10:30 // Actual //  MD Bani

Autoritățile municipale își doresc să avanseze și să demareze cea de-a treia etapă a campaniei naționale de imunizare anti-COVID. Potrivit municipalității, în depozitul ANSP sunt suficiente doze de antidot pentru a purcede la vaccinarea tuturor doritorilor, iar acest lucru trebuie să se întâmple cît mai curând pentru a diminua și mai mult numărul cazurilor noi de COVID-19, dar și cel al deceselor.

În context, membrii Comisiei Extraordinare de Sănătate Publica a municipiului Chișinău a solicitat Ministerului Sănătății demararea imunizării „la cerere” pentru toți și fiecare în Chișinău și aprovizionarea cu doze suficiente.

„Mesajul pentru populație trebuie sa fie unul clar si irevocabil: „veniți și vă vaccinați în cea mai apropiată policlinică la locul de trai”. Repet, specialiștii spun că, astăzi, vaccinurile sunt suficiente si pentru etapa I, și pentru etapa II, și destule acum pentru demararea etapei III”, a scris pe Facebook, edilul Capitalei, Ion Ceban.

Potrivit lui,  estimativ, până în iunie, din toate sursele, vom avea sub 1 milion de doze de diferite vaccinuri, scrie Realitatea.md.

„Vaccinarea trebuie făcută prin programare pe platforma disponibilă la minister. Noi in municipiu suntem gata sa mergem și prin vaccinare la adresare, fără programare, pentru accesibilitatea tuturor, important să avem vaccinurile livrate ritmic de Minister”, a mai adăugat Ceban.

În context, municipalitatea a anunțat că începând de astăzi, angajații Primăriei municipiului Chișinău, direcții, întreprinderi municipale, dar și consilierii municipali își pot administra serul anti-COVID în cadrul Centrul Municipal de Vaccinare, în baza unei programări prealabile.

Realitatea Live

03 Mart. 2026, 16:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Mart. 2026, 16:32 // Actual //  Ursu Victor

Stocurile de gaze naturale din Europa au ajuns la cel mai scăzut nivel din 2022, potrivit unei analize publicate de Financial Times. Nivelul actual al rezervelor din depozite este de aproximativ 30% din capacitatea necesară, situație care poate explica parțial creșterea bruscă a prețurilor la gaz.

Scumpirile au fost amplificate de oprirea producției de gaze naturale lichefiate (GNL) în Qatar, chiar dacă statele Uniunii Europene importă volume relativ reduse din această țară din Orientul Mijlociu. Cu toate acestea, piața a reacționat puternic la riscul suplimentar asupra aprovizionării.

Pe fondul volatilității generale a piețelor, acțiunile companiilor energetice europene au evoluat diferit. Titlurile companiei norvegiene Equinor au crescut cu 2,9%, iar cele ale Aker BP au avansat cu 2,2%. Acțiunile BP au urcat cu 0,7%.

În schimb, titlurile Shell și TotalEnergies au înregistrat scăderi de 0,7% și, respectiv, 0,1%.

Sectorul bancar a fost afectat mai sever. Acțiunile Société Générale au scăzut cu 5%, iar cele ale Deutsche Bank au pierdut 3,9%.

Companiile din turism au continuat declinul. Acțiunile grupului hotelier Accor și ale companiei aeriene Air France-KLM au scăzut cu peste 5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!