Investiții istorice. eVMS.md devine epicentrul unui împrumut colectiv de 250 milioane de lei

21 Mart. 2025, 14:19
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
21 Mart. 2025, 14:19 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Moldovenii au creditat statul cu 246,1 milioane de lei în urma a 1.765 de tranzacții directe de achizție a titlurilor de stat, arată datele Ministerului Finanțelor.

Cetățenii au plasat 174,9 milioane de lei în obligațiuni guvernamentale cu scadență de un an, la o rată fixă de 8%, și 71,2 milioane de lei în obligațiuni cu scadență de doi ani, la o rată fixă de 8,15%. Venitul obținut din dobânzi nu este supus impozitării, iar primul cupon de dobândă va fi plătit pe 20 septembrie 2025.

În plus, numărul utilizatorilor înregistrați pe eVMS.md a atins aproape 5.000 de persoane, reflectând încrederea tot mai mare a publicului în sistemul de finanțare a deficitului bugetar prin titluri de stat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Dec. 2025, 15:43
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Dec. 2025, 15:43 // Actual //  Ursu Victor

Emisarii președintei Maiei Sandu, Dorin Recean și Nicu Popescu, vor munci pe gratis, iar funcția este una ”benevolă”. Despre aceasta a anunțat deputatul PAS, Dorian Istrati, la TVR.

„Din câte cunosc această funcție de emisar special este una benevolă și neremunerată. Emisarul nu primește niciun fel de salariu pentru exercitarea acestei funcții, inclusiv domnul Popescu. Este mai degrabă un titlu, o poziție reprezentativă, prin care sunt promovate ideile și propunerile doamnei președinte la nivel internațional, interesele țării la nivel internațional. Totodată, este o persoană care poate aduce beneficii și parteneri care să ne ajute în contracararea războiului hibrid în care ne aflăm la moment, un război dus de Federația Rusă”, a declarat Istrati, citat de REALITATEA.

Amintim că în data de 10 decembrie, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat decretul privind numirea ex-premierului Dorin Recean în funcția de emisar special pentru dezvoltare și reziliență. Totodată, pe 31 octombrie, fost vicepremier Nicu Popescu a fost numit de șefa statului în calitate de emisar special pentru afaceri europene și parteneriate strategice.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII