Mai aproape de telespectatori! RLIVE TV a fost inclus în Multiplexul Național

06 Mart. 2023, 18:23
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
06 Mart. 2023, 18:23 // Actual //  MD Bani

RLIVE TV a fost inclus de Consiliul Audiovizualului (CA) în Multiplexul Național. Decizia a fost luată de membrii CA pe 3 martie.

La concursul pentru folosirea sloturilor disponibile din Multiplexul național A au fost depuse opt dosare din partea a șapte furnizori de servicii media, fiind disponibile doar cinci sloturi.  La desemnarea furnizorilor învingători, s-a ținut cont de ponderea programelor locale, a programelor în limba română, diversitatea programelor locale și numărul de sancțiuni din ultimele șase luni.

CA a decis acordarea celor 5 sloturi disponibile din Multiplexul național A următorilor furnizori de servicii media: RLIVE TV, Axial TV, Bucuioc TV, Mega TV și Cotidianul TV.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

RLIVE TV este un nou concept de televiziune modernă și inedită, bazată pe grafică și vizual, o transpunere a online-ului pe TV, orientată spre oamenii care privesc TV în timpul zilei, la birou sau acasă. Canalul a fost inclus de CA în lista Must Carry, ceea ce asigură distribuția obligatorie de către toate rețelele de cablu și IPTV. Acoperirea pe țară este de 84% din total abonați TV.

Contentul de bază este reprezentat prin transmisiunile live ale celor mai importante evenimente sociale, economice, culturale și politice din țară, conferințe și ședințe, cu buletine de știri la finalul fiecărei ore, fillere și rubrici informative și educative pentru diverse vârste și domenii de interes.

RLIVE TV este prezent pe online, pe site-urile realitatea.md, rlive.md, bani.md, rupor.md, moldovalive.md, diez.md, deschide.md, ziarulnational.md, nordnews.md, zugo.md, paranteze.md, moldova.org, newsmaker.md, într-un widget comod, pe paginile principale și de știri, iar emisiunile și știrile pot fi urmărite și pe cele mai populare platforme social media din Moldova: Facebook, Instagram, Telegram, Twitter, Odnoklassniki, Linkedin, TikTok etc.

Realitatea Live

20 Dec. 2025, 11:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Dec. 2025, 11:01 // Actual //  Ursu Victor

Platforma TikTok a semnat un acord privind separarea diviziei sale din Statele Unite într-o companie mixtă aflată sub controlul investitorilor americani. Informația reiese dintr-un memorandum intern al companiei și a fost relatată de Axios. Finalizarea tranzacției este programată pentru data de 22 ianuarie.

Noua entitate, TikTok USDS Joint Venture LLC, va avea o evaluare estimată la aproximativ 14 miliarde de dolari. Consorțiul format din Oracle, Silver Lake și fondul MGX va deține împreună 45% din capitalul noii companii. Aproape o treime din acțiuni va reveni structurilor investitorilor actuali ai ByteDance, în timp ce ByteDance va păstra direct circa 20%.

Structura americană va avea responsabilități extinse în ceea ce privește protecția datelor utilizatorilor din SUA, securitatea algoritmilor, moderarea conținutului și dezvoltarea software, inclusiv reantrenarea algoritmului de recomandare pe baza datelor utilizatorilor americani.

Oracle va juca rolul de partener-cheie pentru securitate și audit, consolidând astfel controlul american asupra infrastructurii tehnologice și a fluxurilor de date ale TikTok în Statele Unite. Mutarea este văzută ca un pas major pentru reducerea riscurilor de securitate invocate de autoritățile americane și pentru asigurarea continuității operațiunilor TikTok pe piața din SUA.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII