Moldoveanul emigrant și sărac tot trimite bani în țară! Transferurile din Rusia s-au prăbușit cu aproape 70%

02 Ian. 2024, 11:49
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Ian. 2024, 11:49 // Actual //  bani.md

În trimestrul III al anului 2023, perspectiva transferurilor de bani către Republica Moldova din partea emigranților moldoveni pare să fi suferit o schimbare semnificativă. Potrivit datelor recente publicate de Banca Națională a Moldovei, sumele transferate în țară au înregistrat o scădere notabilă, cu un declin de aproape 70% în cazul transferurilor din Rusia.

În total, transferurile de bani către persoanele fizice din Republica Moldova au însumat 442,47 milioane de dolari americani în trimestrul III al anului 2023. Aceasta reprezintă o scădere de 13,4% în comparație cu aceeași perioadă din 2022. Dintre aceste sume, 329,43 milioane de dolari au fost realizate prin intermediul sistemelor de remitere de bani, constituind baza brută a transferurilor.

O analiză a provenienței geografice a transferurilor arată o creștere semnificativă a celor din Uniunea Europeană, cu 35,0%, acestea reprezentând 55,7% din totalul sumelor transferate. În același timp, transferurile din Comunitatea Statelor Independente (CSI) au scăzut drastic, cu 68,6%, reprezentând doar 0,3% din total. Transferurile din alte țări au constituit 34,0% din total, înregistrând o ușoară scădere de 0,7% față de trimestrul III 2022.

La nivelul transferurilor pe țări, Israel ocupă prima poziție cu o pondere de 14,7%, transferând 65,08 milioane de dolari, înregistrând o creștere de 0,5% față de aceeași perioadă a anului precedent. Germania și Italia au înregistrat creșteri semnificative, cu 32,3%, respectiv 16,7%. În contrast, transferurile din Rusia au înregistrat o prăbușire de 70,4%, totalizând 41,98 milioane de dolari. Transferurile din SUA au înregistrat o ușoară scădere de 3,3%.

Această scădere semnificativă a transferurilor din Rusia ar putea avea consecințe importante asupra situației financiare a emigranților moldoveni și a familiilor lor din țară, indicând schimbări notabile în dinamica economică a regiunii.

În prezent, estimativ, peste hotarele Republicii Moldova se află circa 1 milion de cetățeni.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Apr. 2025, 11:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Apr. 2025, 11:32 // Actual //  Ursu Victor

Piețele internaționale ale petrolului au fost zguduite în ultimele zile de o dublă lovitură: intensificarea războiului comercial declanșat de Statele Unite în relația cu partenerii săi – în special China – și anunțul surprinzător al cartelului OPEC+ privind continuarea planurilor de majorare a producției globale de țiței.

Efectele nu s-au lăsat așteptate. Cotația petrolului Brent a scăzut abrupt, atingând cel mai jos nivel din ultimii cinci ani, în timp ce prețurile Platts pentru benzină și motorină s-au prăbușit pe fondul panicii de pe piețele de materii prime și al așteptărilor privind o suprasaturare globală a ofertei.

Această evoluție internațională s-a resimțit și în Republica Moldova, unde prețurile la carburanții standard au scăzut cu aproximativ 75 de bani pe litru doar în ultima săptămână. Este una dintre cele mai abrupte ieftiniri din ultimii ani, care vine după luni de presiuni inflaționiste și prețuri instabile la pompă.

Specialiștii în energie avertizează, totuși, că volatilitatea rămâne ridicată, iar actualele ieftiniri ar putea fi temporare, în funcție de evoluția tensiunilor comerciale globale și de reacția altor mari producători de petrol la decizia OPEC+.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!