Moldovenii ar putea ajunge în Kazahstan cu avionul

17 Oct. 2023, 12:54
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Oct. 2023, 12:54 // Actual //  bani.md

Ambasadorul Kazahstanului în Moldova, Almat Aidarbekov s-a întîlnit cu directorul Administrației Aviației Civile din Moldova, Vasile Șaramet, potrivit serviciului de presă al ambasadei Kazahstanului în Republica Moldova.

Principalul subiect de discuție a fost stabilirea de zboruri directe între cele două țări, care devine din ce în ce mai relevantă având în vedere activitatea în creștere de interacțiune între cercurile de afaceri. Părțile și-au exprimat disponibilitatea de a pregăti propuneri relevante pentru următoarea reuniune a Comisiei interguvernamentale bilaterale, care este programată pentru anul viitor la Astana.

A fost discutată și problema posibilei aderări a Moldovei la inițiativa kazahă de a crea Conferința Eurasiatică a Aviației Civile (EACAC).

La finalul întâlnirii, Almat Aidarbekov a transmis conducerii administrației aviatice din Republica Moldova o invitație de a participa la un seminar regional, care va avea loc în perioada 28-29 noiembrie anul acesta la Almaty și va fi dedicat subiectului format global pentru raportarea datelor privind starea suprafeței pistei – ICAO GRF.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

29 Iun. 2026, 20:13
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Iun. 2026, 20:13 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Directorul general al Agenției Proprietății Publice (APP), Roman Cojuhari, și-a anunțat demisia din funcție.El afirmă că își asumă responsabilitatea pentru verificările efectuate de instituție în cazul întreprinderii de stat MoldATSA și că a ales să plece pentru a proteja imaginea APP.

Într-o postare publicată pe rețelele sociale, Cojuhari a declarat că APP este instituția responsabilă de monitorizarea activității MoldATSA și că, în exercitarea acestui mandat, a fost necesară o verificare suplimentară și minuțioasă a actelor și deciziilor prezentate de fostul director al întreprinderii.

„Deși politica de salarizare reprezintă responsabilitatea organului executiv al întreprinderii, amploarea și impactul acestor decizii demonstrează că a fost necesară o analiză riguroasă și o atenție sporită din partea APP. Lucruri pe care mi le asum”, a scris acesta.

Fostul șef al APP susține că și-a exercitat mandatul cu respect față de proprietatea publică și în interesul cetățenilor, însă a decis să demisioneze pentru a proteja imaginea instituției și a echipei.

„Din respect pentru aceste valori și pentru a proteja imaginea instituției și a echipei, am decis să-mi depun demisia din funcția de director general al Agenției Proprietății Publice”, a precizat Cojuhari.

În mesajul său, acesta a făcut și un bilanț al mandatului. El a menționat că printre realizări administrarea Aeroportului Internațional Chișinău după revenirea în gestiunea statului, înregistrarea a peste 6.000 de terenuri în trei ani, lansarea Moldova HiTech Park, inițierea Bursei Internaționale din Moldova, readucerea gărilor în administrarea statului, majorarea de peste două ori a vărsămintelor întreprinderilor de stat la buget, relansarea procesului de privatizare și restructurarea întreprinderilor de stat.

În dimineața zilei de astăzi a demisionat și președintele Comisiei economie, Radu Marian, iar anterior și directoriul Moldatsa, Dumitru Vangheli după ce  s-a aflat că a falsificat CV-ul.