Nici un candidat nu a acumulat punctajul necesar pentru funcției de director general-adjunct la AMDM

23 Sept. 2021, 13:40
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
23 Sept. 2021, 13:40 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Concursul pentru ocuparea funcției de director general-adjunct la Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale s-a încheiat. Potrivit informațiilor, nici un candidat nu a acumulat punctajul necesar.

Comisia permanentă pentru organizarea și desfășurarea concursurilor de ocupare a funcțiilor publice de conducere de nivel superior s-a întrunit în data de 22 septembrie 2021 și a evaluat CV-urile candidaților pentru funcția publică de conducere de nivel superior de director general adjunct al Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale.

Astfel, în baza criteriilor de evaluare, nici un candidat nu a acumulat punctajul minim necesar pentru a fi admis la proba scrisă. Prin urmare, concursul se declară închis.

Realitatea Live

04 Ian. 2026, 14:11
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Ian. 2026, 14:11 // Actual //  Ursu Victor

China și Statele Unite sunt cei mai mari cumpărători ai petrolului exportat de Venezuela în anul 2024, potrivit datelor publicate de World Visualized. În total, exporturile de țiței ale Venezuelei se ridică la aproximativ 772.000 de barili pe zi, în pofida sancțiunilor internaționale și a infrastructurii energetice degradate.

Pe primul loc se află China, care importă în medie 351.000 de barili pe zi, reprezentând aproape jumătate din totalul exporturilor venezuelene. O mare parte din aceste livrări sunt utilizate pentru rambursarea datoriilor istorice ale Caracasului față de Beijing.

Statele Unite ale Americii ocupă locul al doilea, cu 222.000 de barili pe zi, importurile fiind reluate parțial după relaxarea temporară a unor sancțiuni, în special pentru rafinăriile americane capabile să proceseze petrol greu.

Pe locul al treilea se situează Europa, cu aproximativ 75.000 de barili pe zi, urmată de India – 63.000 de barili pe zi. Cuba importă circa 32.000 de barili pe zi, în baza acordurilor energetice bilaterale, iar alți cumpărători mai mici cumulează aproximativ 29.000 de barili pe zi.

Deși Venezuela deține cele mai mari rezerve de petrol din lume, nivelul exporturilor rămâne mult sub potențialul maxim, din cauza sancțiunilor, lipsei investițiilor și infrastructurii învechite. Dependența de un număr restrâns de cumpărători face ca econo