Petrolul a intrat în a doua zi de ieftinire

23 Iun. 2023, 12:01
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Iun. 2023, 12:01 // Actual //  bani.md

Contractele futures pentru petrol au scăzut joi cu aproximativ 4%, în condiţiile în care o majorare mai mare decât era aşteptată a dobânzii de politică monetară a Băncii Angliei a stârnit îngrijorări cu privire la economie şi cererea de combustibil, care au depăşit sprijinul din partea unei retrageri surpriză a livrărilor de petrol din SUA. Iar declinul prețului continuă pentru a doua zi la rând și se îndreaptă spre o scădere săptămânală, transmite Reuters.

Contractele futures pentru petrolul Brent au scăzut vineri dimineață cu 1,21 dolari, sau cu 1,6%, până la 72,93 dolari pe baril, în vreme ce U.S. West Texas Intermediate (WTI) a scăzut cu 1,31 dolari sau cu 1,9%, la 68,2 dolari pe baril.

„După acțiunea băncii centrale (a Angliei) de ieri, anxietatea a crescut palpabil”, a spus Tamas Varga, care lucrează la brokerul de țiței PVM.

Ratele dobânzilor mai mari cresc costurile de împrumut pentru afaceri și consumatori și ar putea încetini creșterea economică și să încețoșeze perspectiva privind cererea pentru petrol în restul anului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Valorile de referinţă de joi au şters câştigurile din sesiunea anterioară, în timpul căreia preţurile porumbului şi soiei din SUA au urcat la maxime ale mai multor luni, ridicând aşteptările că deficitele de recolte ar putea reduce amestecul de biocombustibili şi ar putea creşte cererea de petrol.

Banca Angliei a majorat peste aşteptări ratele dobânzilor, cu o jumătate de punct procentual, pentru a lupta împotriva inflaţiei încăpăţânate. A fost cea de-a 13-a majorare consecutivă a dobânzii cheie a băncii centrale.

Preşedintele Rezervei Federale din SUA, Jerome Powell, a declarat că încă două majorări ale dobânzilor, de 0,25 de puncte procentuale fiecare, până la sfârşitul anului sunt „o presupunere destul de bună”.

„Suntem blocaţi într-un interval de tranzacţionare, dar preţurile sunt ţinute în urmă de preocupările legate de economie, de economia mai mare”, a declarat Phil Flynn, analist la Price Futures Group.

Realitatea Live

11 Feb. 2026, 17:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2026, 17:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat că, pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondul Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe Articolul IV și inițierea negocierilor pentru un nou program cu Republica Moldova.

„Pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondului Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe articolul 4 și începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova. Nu s-a făcut până nu s-a făcut, dar așteptăm vești bune din Washington D.C.”, a declarat șeful Executivului.

Anunțul vine în contextul în care precedentul program cu FMI s-a încheiat la sfârșitul lunii octombrie 2025. Republica Moldova nu a beneficiat însă de ultimele două tranșe de finanțare, în valoare totală de aproximativ 170 de milioane de dolari.

Autoritățile au recunoscut anterior că aceste fonduri nu au fost debursate din cauza neîndeplinirii unor angajamente asumate, în special pe componenta de cheltuieli bugetare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!