Premieră pentru caisele moldovenești: Fructele sunt exportate în mai multe țări din Uniunea Europeană

21 Iul. 2021, 13:15
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
21 Iul. 2021, 13:15 // Actual //  MD Bani

Datorită promovării online și ajustarea proceselor tehnologice de producere și de certificare internațională a caiselor din R. Moldova, pentru prima dată fructele sunt exportate în mai multe state ale Uniunii Europene. Mai mulți producători de caise asistați de Asociația Moldova Fruct și proiectul USAID Agricultura Performantă în Moldova (APM), livrează deja fructele în Germania, Franța și Ungaria. Totodată, sunt în derulare negocierile privind exportul de caise moldovenești în Olanda, scrie Agromedia.

Tatiana Burcă, specialist marketing în cadrul USAID APM, susține că exportul caiselor pe piața UE la un preț atractiv se datorează unei abordări complexe față de noile condiții impuse de pandemia Covid-19.

„Paralel cu asistența continuă oferită de proiect producătorilor de fructe privind îmbunătățirea tehnologiilor de producere, post-recoltă și implementarea standardelor internaționale, ca GLOBALG.A.P. și GRASP, am lansat o strategie focusată de promovare a fructelor moldovenești în UE. Au fost elaborate pagini web de prezentare și tururi virtuale pentru întreprinderile pregătite de export, au fost organizate misiuni comerciale online și întâlniri B2B cu diverși importatori europeni, au fost publicate articole pe platforme media de specialitate, a fost acordată asistență privind procedurile de export în UE”, a declarat Tatiana Burcă.

Chiar dacă în anul 2020 o cantitate mică de caise a fost exportată în Romania, Polonia și Lituania, potențialul de export al caiselor moldovenești în UE nu este valorificat, iar 85 la sută din exportul de caise produse la noi este direcționat către piața CSI.

Lidia Ionaș, reprezentanta companiei Ionex-Trans, susține că în anii precedenți compania a exportat în Germania prune, dar grație turului virtual importatorii germani au văzut sortimentul fructelor produse de întreprindere și respectarea standardelor GLOBALG.A.P. și GRASP în procesul de producere. „În acest an pentru prima dată exportăm caise în Germania. De asemenea, am inițiat exportul de caise în Franța. Suntem foarte încrezuți că fructele noastre vor fi apreciate și sperăm să extindem piața de export în mai multe țări ale UE”, spune Lidia Ionaș.

Deși caisul este o cultură de perspectivă cu potențial înalt de comercializare pe piețele de export, în Republica Moldova livezile de cais constituie doar 4, 75 mii hectare, dintre acestea 3, 8 mii sunt pe rod  amplasate în mare parte în zonele de Sud, Sud-Est și Centru. Recolta obținută în 2020 a fost de 6, 5 mii tone, dintre care 2 mii tone au fost exportate.

 

Realitatea Live

02 Feb. 2026, 17:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Feb. 2026, 17:25 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anulat avize de racordare la rețeaua electrică aferente unei capacități totale de peste 260 MW, după expirarea termenelor de dare în exploatare a centralelor electrice din surse regenerabile. Măsura a fost însoțită de aplicarea taxei de nevalorificare, ceea ce va face aceste capacități disponibile pentru noi potențiali investitori.

În acest context, Consiliul de Administrație al ANRE a adoptat nouă hotărâri privind aplicarea taxei de nevalorificare, cu o valoare totală de peste 131 milioane de lei. Avizele anulate vizau opt proiecte de centrale fotovoltaice și un proiect de parc eolian, cu o capacitate cumulată de 262,45 MW, rezervată în rețea fără a fi utilizată pentru implementarea unor investiții reale.

ANRE precizează că eliberarea acestor capacități creează noi oportunități pentru investitorii interesați de dezvoltarea proiectelor de energie regenerabilă, reducând blocajele din rețea și accelerând realizarea investițiilor viabile.

Introducerea taxei de nevalorificare și a garanției de bună execuție a fost inițiată anul trecut de Ministerul Energiei, cu scopul de a responsabiliza titularii avizelor de racordare. Măsura a devenit necesară după ce o parte dintre avize au fost obținute în scopuri speculative sau nu au fost valorificate, blocând accesul la rețea pentru alte proiecte.

Potrivit prevederilor legale, titularii avizelor care nu au renunțat benevol până la 30 iunie 2025 și nu au realizat proiectele în termenele stabilite achită, la expirarea avizelor, o taxă cuprinsă între 50% și 70% din valoarea garanției financiare de bună execuție. Pentru avizele emise după această dată, noii titulari sunt obligați să depună garanția financiară chiar la obținerea avizului; în lipsa realizării centralei, garanția este reținută de operatorul de rețea și utilizată pentru mentenanță și dezvoltarea infrastructurii electrice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!