Prima reacție în ceea ce privește verificarea averii lui Dodon de către ANI. Ce are de spus

17 Aug. 2021, 16:18
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Aug. 2021, 16:18 // Actual //  MD Bani

Fostul președinte al țării, Igor Dodon este cercetat de Autoritatea Națională de Integritate (ANI) privind controlul averilor. Despre aceasta a confirmat președinta ANI, Rodica Antoci. Astfel, serviciul de presă al PSRM a venit cu o primă reacție în acest sens. Potrivit informaților, controlul averii a fost inițiat în decembrie 2020.

„Controlul averii demnitarilor e un proces obișnuit și trebuie să vizeze în egală măsură toate persoanele care au ocupat sau ocupă funcții publice. În cazul președintelui Igor Dodon, acest control a fost pornit încă în decembrie anul trecut, imediat după încheierea mandatului de șef de stat”, a declarat Carmena Lupei, purtătoarea de cuvânt a PSRM pentru Cotidianul.

Totodată, fostul șef de stat a mai spus că organele de control ar trebui să fie preocupate și de investigarea averilor actualilor demnitari.

„Este important ca organele de control să nu se conducă de standarde duble și de partizanat politic în activitatea lor și să fie la fel de preocupate de investigarea averilor actualilor demnitari, despre care mass media scrie că și-au declarat averile doar selectiv și parțial, au comis omisiuni grave în declarațiile pe avere sau își tăinuiesc imobilele, conturile și afacerile”, este reacția lui Igor Dodon, transmisă prin intermediul serviciului de presă a PSRM.

Realitatea Live

12 Ian. 2026, 18:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Ian. 2026, 18:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Costul investiției în linia electrică de înaltă tensiune Vulcănești–Chișinău va fi inclus în tariful la energia electrică, însă acest lucru nu trebuie interpretat ca o majorare imediată a facturilor, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei emisiuni la Radio Moldova.

Potrivit ministrului, vorbim despre o ajustare de aproximativ 5%, care reflectă exclusiv costul investiției în infrastructura energetică strategică. „Nu vorbim de majorări acum. Vorbim că costul liniei, costul de investiții, va fi reflectat în tarif. Vorbim de o ajustare de aproximativ 5%”, a explicat Junghietu.

El a subliniat că această ajustare înseamnă doar câțiva bănuți în plus față de tariful actual și că evoluția prețurilor pe piețele regionale poate compensa acest efect. „Dacă prețurile regionale, prețul mediu de achiziție, vor scădea, tarifele vor fi ajustate la o anumită perioadă”, a precizat ministrul.

Dorin Junghietu a reamintit că tarifele la energie nu sunt fixe și pot varia în funcție de costurile reale de achiziție. „Știm foarte bine că astă vară, în luna august, tarifele au fost ajustate în scădere. Ne aducem aminte. În vară, tarifele au fost reduse cu 40 și cu 50 de bani”, a spus ministrul.

Linia are o lungime totală de 157 km, traversează 35 de localități din opt raioane și leagă Stația Electrică Vulcănești 400 kV de Stația Electrică Chișinău 330 kV. Capacitatea de transport a liniei va ajunge până la 630 MVA, echivalentul a peste 50% din consumul de energie al țării în perioadele de vârf. Costul proiectului se ridică la circa 61 de milioane de euro.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!