S-a prăbușit celebrul „Arc al lui Darwin”. Leonardo DiCaprio va dona pentru restaurare. Despre ce sumă este vorba?

19 Mai 2021, 13:47
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
19 Mai 2021, 13:47 // Actual //  MD Bani

Celebra formațiune de piatră din Insulele Galapagos, ,,Arcul lui Darwin”, și-a pierdut vârful în mare. Ministerul Mediului din Ecuador a făcut anunțul într-o postare pe Twitter. Motivul prăbușirii formațiunii, aflată la doar un kilometru de insula principală din Darwin, ar fi eroziunea naturală, scrie Aleph News.

„Natura își urmează procesele și timp de sute sau mii de ani acest lucru a trebuit să se întâmple. A ajuns la un punct în care, pe lângă acțiunea valurilor care a lovit și locul, a avut loc căderea.”, a explicar Washington Tapia, director de conservare la Galapagos Conservancy.

Insulele Galapagos sunt incluse în Patrimoniul Mondial UNESCO datorită diversității de specii și plante. La auzul veștii, mai multe organizații de conservare s-au mobilizat pentru strângere de fonduri.

De asemenea, Leonardo DiCaprio a anunțat că va dona 43 de milioane de dolari pentru restaurare.

Realitatea Live

05 Ian. 2026, 09:21
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
05 Ian. 2026, 09:21 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Cotaţiile la aur şi argint au crescut luni, investitorii analizând riscurile geopolitice sporite în urma capturării liderului venezuelean Nicolas Maduro de către SUA, transmite Bloomberg.

Pe piaţa spot, cotaţia aurului a crescut luni cu până la 2,1%, depăşind 4.420 dolari pe pe uncie, în timp ce argintul a câştigat aproape 5%. Preşedintele SUA, Donald Trump, a reafirmat duminică seara că Statele Unite sunt acum “la conducere” în Venezuela, în urma capturării preşedintelui Nicolas Maduro, ceea ce a provocat incertitudine cu privire la viitoarea guvernare a naţiunii sud-americane. Trump a spus că Washingtonul are nevoie de “acces total” la ţară, inclusiv la rezervele sale de petrol.

Episodul “a consolidat un context de incertitudine geopolitică”, a declarat Christopher Wong, analist la Oversea-Chinese Banking Corp din Singapore. Cu toate acestea, riscurile imediate sunt limitate, deoarece “evoluţiile din Venezuela indică o finalizare relativ rapidă, mai degrabă decât un conflict militar prelungit”, a spus Christopher Wong.

Scumpirea aurului vine după ce metalul preţios a înregistrat cea mai bună performanţă anuală din 1979, atingând o serie de recorduri pe parcursul anului trecut, graţie sprijinului din partea achiziţiilor băncilor centrale şi a intrărilor fondurilor tranzacţionate la bursă garantate cu lingouri. De asemenea, trei reduceri succesive ale dobânzilor de către Rezerva Federală a SUA au fost un alt factor favorabil pentru metalele preţioase, care nu plătesc dobânzi.

Marile bănci mizează pe noi creşteri ale aurului în acest an, în special având în vedere că Fed se aşteaptă să continue să reducă dobânzile şi că Trump va schimba echipa de conducere a băncii centrale a SUA. Goldman Sachs Group Inc a avertizat luna trecută că scenariul său de bază este o creştere a cotaţiei aurului până la 4.900 de dolari pe uncie, cu riscuri în creştere.

La rândul său, argintul a crescut chiar mai mult decât aurul anul trecut, depăşind niveluri care până de curând păreau de neconceput. Pe lângă factorii care au ajutat aurul, argintul a beneficiat şi de îngrijorările susţinute că administraţia americană ar putea impune în cele din urmă tarife de import.

Luni la prânz, pe piaţa din Singapore, aurul a crescut cu 1,8%, ajungând la 4.409,84 dolari pe uncie. Argintul a crescut cu 3,5%, ajungând la 75,38 dolari pe uncie. Platina şi paladiul au crescut fiecare cu aproximativ 2%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!