Schimbă grâu și usturoi pentru o casă! Dezvoltatorii imobiliari chinezi sunt disperați

21 Iun. 2022, 18:43
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
21 Iun. 2022, 18:43 // Au Bani //  MD Bani

Un dezvoltator imobiliar chinez, disperat de încetinirea vânzărilor, a decis să vină cu o nouă promoţie pentru atragerea cumpărătorilor, oferindu-se să accepte ca avans grâu sau usturoi, transmite Reuters.

Potrivit unui mesaj publicitar al firmei Central China Real Estate, cu sediul în provincia Henan din centrul Chinei, care spunea „Schimbă grâu pentru o casă”, cumpărătorii unei locuinţe pot schimba grâu la un preţ de 2 yuani pentru un catty (o unitate chineză de măsură a greutăţii echivalentă cu aproximativ 500 de grame – n. r.), pentru a achita un avans de până la 160.000 de yuani (23.900 de dolari) în cazul unuia dintre complexe imobiliare pe care firma le dezvoltă.

Un agent imobiliar de la Central China Real Estate a precizat că această campanie promoţională, care este destinată în principal fermierilor din regiune, a început luni şi se va încheia pe data de 10 iulie. Agentul a mai spus că dezvoltatorul oferă locuinţele la preţuri cuprinse între 600.000 şi 900.000 de yuani, scrie Agerpres.

Luna trecută, un alt mesaj publicitar lansat de Central China Real Estate îi anunţa pe cumpărătorii de locuinţe că într-un alt proiect aflat în stadiu de dezvoltare pot să plătească avansul în usturoi la un preţ de 5 yuani per catty. Această campanie promoţională a atras 852 de vizite şi 30 de tranzacţii care au implicat 860.000 de catty de usturoi în cele 16 zile în care a fost valabilă.

Pe piaţa angro din China, preţul la grâu şi usturoi este de 1,5 yuani pentru 500 de grame.

Dezvoltatorii imobiliari chinezi încearcă să crească vânzările, după ce în perioada ianuarie-martie numărul tranzacţiilor a scăzut dramatic, pe măsură ce restricţiile impuse de autorităţile chineze pentru combaterea pandemiei au generat îngrijorări că o corecţie gravă a pieţei imobiliare ar putea pune în pericol ţinta de creştere economică pentru 2022 stabilită de Beijing la 5,5%.

Campaniile promoţionale mai frecvente introduse de dezvoltatorii imobiliari includ parcarea gratuită sau lucrări de renovare după achiziţionarea locuinţei.

Oraşele din China au introdus sute de măsuri de relaxare a tranzacţiilor imobiliare în acest an, în ideea de a relansa un sector car este responsabil pentru un sfert din Produsul Intern Brut al celei de a doua economii mondiale. Astfel de măsuri includ avansuri mai mici, subvenţii şi termeni mai favorabili pentru gospodăriile care au doi sau mai mulți copii.

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:45 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va majora tariful global la importuri de la 10% la 15%, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că mecanismul utilizat de Casa Albă pentru introducerea tarifelor este ilegal. Anunțul a fost făcut de liderul american pe platforma Truth Social.

„În calitate de președinte al Statelor Unite ale Americii, ridic imediat tariful global pentru importul de bunuri și servicii […] de la 10% la nivelul complet permis și justificat juridic de 15%”, a scris Trump, acuzând că multe țări au „jefuit” economia americană timp de decenii.

Șeful de la Casa Albă a criticat dur decizia Curții Supreme, pe care a calificat-o drept „absurdă, prost redactată și profund antiamericană”, în contextul în care instanța a stabilit, cu votul a 6 judecători la 3, că Trump a acționat ilegal folosind legislația privind situațiile de urgență pentru a justifica tarifele „reciproce”.

Trump a anunțat prima rundă de taxe în februarie 2025, imediat după revenirea sa la Casa Albă. Măsurile au vizat inițial Canada, China și Mexic, pe care administrația americană le-a acuzat că nu combat suficient traficul de fentanil către SUA. Ulterior, pe 2 aprilie, Washingtonul a extins un tarif de 10% pentru importurile din aproape toate țările lumii și a impus suprataxe suplimentare pentru zeci de state considerate parteneri comerciali neloiali.

Președintele american a justificat politica tarifară prin „situația economică de urgență” provocată de deficitul comercial în creștere al SUA. Potrivit legislației comerciale din 1974, președintele poate introduce tarife pentru maximum 150 de zile fără aprobarea Congresului, însă pentru menținerea lor ulterioară este necesar votul legislativului.

Pe durata aplicării tarifelor, autoritățile americane au colectat cel puțin 133,5 miliarde de dolari de la importatori. În prezent, mai multe companii se pregătesc să ceară despăgubiri în instanță pentru aceste pierderi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!