Simona Halep, tot mai bogată! Tenisul îi mărește considerabil averea, mai are și afaceri imobiliare

22 Ian. 2022, 17:52
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
22 Ian. 2022, 17:52 // Au Bani //  MD Bani

Simona Halep şi-a mărit considerabil veniturile în ultimele zile, după participarea la Australian Open. Potrivit presei sportive, a depășit pragul de 38 de milioane de dolari câștigate din tenis după ce a învins-o pe Magdalena Frech din Polonia.

Simona Halep și-a asigurat un premiu consistent după calificarea în turul secund la Australian Open: peste 100 de mii de dolari, iar şansele să obţină şi alte victorii acolo sunt foarte mari.

Tenismena marchează câştig după câştig, având în vedere că numai din tenis are până acum peste 38 de milioane. De asemenea, sportiva câştigă sume importante şi din contractele de publicitate.

De asemenea, cu sprijinul familiei sale, Halep dezvoltă şi afaceri, mai ales, în domeniul imobiliar şi în cel turistic. Aproape de vila din Constanţa în care locuieşte, sportiva a construit blocuri şi mai multe vile, scrie antena3.ro.

Investițiile tenismenei se întind şi pe relief muntos. Campioana a achizitionat un hotel de 4 stele cu 24 de camere și apartamente cu vedere spre Masivul Postăvaru, potrivit informaţiilor din spaţiul public. De asemenea, ar fi investit şi într-un hotel din centrul istoric al oraşului Braşov. Costurile ar fi depăşit 2 milioane de euro. Averea Simonei este completată de o vilă în capitală şi de o colecţie de maşini de lux.

Realitatea Live

18 Aug. 2025, 14:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Soroceanu Olga
18 Aug. 2025, 14:04 // Actual //  Soroceanu Olga

În cadrul campaniei „Moldova care ne unește”, cetățenii Republicii Moldova au fost întrebați ce obiecte, persoane sau valori se asociază cel mai mult cu țara lor. Răspunsurile au scos în evidență o combinație de tradiții, simboluri culturale, dar și aspirații sociale.

Pentru mulți, Moldova înseamnă familie, copii fericiți și un trai decent. Alții au pus accent pe tradițiile și cultura populară. „Tradițiile, în primul rând. Poporul Moldovei și cât e de primitor”, a afirmat un alt intervievat.

„Mâncarea noastră tradițională, foarte gustoasă, dar chiar tradițiile noastre sunt frumoase”, a declarat o tânără. Un alt respondent a completat: „Mămăliga, muzică, nunți”.

Printre răspunsuri s-au regăsit și repere istorice și culturale. Cetățenii au menționat „Ștefan cel Mare, mâncarea națională, limba română”, dar și locuri simbolice: „Orheiul Vechi, Soroca și Chișinăul, pentru că aici locuiesc de când sunt mică, aici m-am născut și asta e casa mea”.

 

Un alt element care definește Moldova, în opinia oamenilor, este spiritul comunitar. „Cu un spirit bun de dispoziție, de atitudine, pozitivism aș zice, sper bunătate și suport emoțional”, a subliniat o femeie.

„Vin, bineînțeles, vinul nostru este cel mai bun”, a completat o altă persoană.

Vox-ul realizat în cadrul campaniei „Moldova care ne unește” scoate în prim-plan legătura puternică a oamenilor cu tradițiile, dar și dorința ca Moldova să fie asociată cu bunăstarea și unitatea.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII