Un milionar face o mișcare strategică! Cumpără majoritatea acțiunilor carierei de calcar de la Briceni

15 Ian. 2025, 17:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Ian. 2025, 17:41 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a autorizat oferta de preluare benevolă a 2369 acțiuni ordinare nominative emise de SA „CALCAR” de către „MAGISTRALA-NORD” SRL, la un preț de 546,40 lei pe acțiune. Oferta va dura 15 zile de la data inițierii.

„MAGISTRALA-NORD”, compania controlată de milionarul Ion Răilean, a achiziționat un pachet semnificativ de aproximativ 89% din acțiunile SA „CALCAR”, cariera de calcar din Briceni, la un preț total de 70,5 milioane lei, încă în anul 2021.

„MAGISTRALA-NORD” SRL este un jucător major pe piața lucrărilor de reparație și construcție a drumurilor, având o cifră de afaceri de 152,2 milioane de lei și un profit net de 4,2 milioane de lei, conform ultimelor date financiare din anul 2023.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Ian. 2026, 14:11
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Ian. 2026, 14:11 // Actual //  Ursu Victor

China și Statele Unite sunt cei mai mari cumpărători ai petrolului exportat de Venezuela în anul 2024, potrivit datelor publicate de World Visualized. În total, exporturile de țiței ale Venezuelei se ridică la aproximativ 772.000 de barili pe zi, în pofida sancțiunilor internaționale și a infrastructurii energetice degradate.

Pe primul loc se află China, care importă în medie 351.000 de barili pe zi, reprezentând aproape jumătate din totalul exporturilor venezuelene. O mare parte din aceste livrări sunt utilizate pentru rambursarea datoriilor istorice ale Caracasului față de Beijing.

Statele Unite ale Americii ocupă locul al doilea, cu 222.000 de barili pe zi, importurile fiind reluate parțial după relaxarea temporară a unor sancțiuni, în special pentru rafinăriile americane capabile să proceseze petrol greu.

Pe locul al treilea se situează Europa, cu aproximativ 75.000 de barili pe zi, urmată de India – 63.000 de barili pe zi. Cuba importă circa 32.000 de barili pe zi, în baza acordurilor energetice bilaterale, iar alți cumpărători mai mici cumulează aproximativ 29.000 de barili pe zi.

Deși Venezuela deține cele mai mari rezerve de petrol din lume, nivelul exporturilor rămâne mult sub potențialul maxim, din cauza sancțiunilor, lipsei investițiilor și infrastructurii învechite. Dependența de un număr restrâns de cumpărători face ca econo