Alerată în aer! Avion Tarom care zbura la Chișinău, lovit de fulger

25 Mart. 2024, 09:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Mart. 2024, 09:38 // Actual //  bani.md

Piloţii unui avion TAROM ce zbura pe ruta Bucureşti- Chişinău au decis să revină pe aeroportul „Henri Coandă” (Otopeni) din Bucureşti deoarece avionul ar fi fost lovit de fulger.

Piloţii unui avion TAROM ce zbura pe ruta Bucureşti- Chişinău au decis să revină pe aeroportul „Henri Coandă” (Otopeni) din Bucureşti deoarece avionul ar fi fost lovit de fulger.

Pasagerii zborului RO209 au fost transportaţi cu un alt avion, un Boeing 737-700NG

Noaptea trecută, pasagerii zborului RO209 au fost transportaţi cu un alt avion, un Boeing 737-700NG. Avionul a decolat de pe aeroportul ”Henri Coandă” (Otopeni) din capitală în jurul orei 00:30.

Zborul RO209 s-a întors după decolare pe aeroportul din Bucureşti, după ce ar fi fost lovit de un fulger.  Informaţia a fost publicată în premieră de Bordingpass.

Conform datelor de pe site-urile de urmărire a zborurilor, avionul, un Boeing 737-82R, a aterizat în siguranţă în Capitală la ora 23:25.

Avioanele sunt lovite des de fulgere în timpul zborului, însă nu au daune mari, deoarece structura lor este gândită să depăşească acest tip de incidente. Avioanele comerciale sunt construite cu măsuri de siguranţă specifice pentru a face faţă fulgerelor. De exemplu, multe avioane sunt echipate cu conductori de electricitate pe exteriorul lor, iar componentele critice ale aeronavei sunt ecranate împotriva interferenţelor electromagnetice. De asemenea, cabinele sunt construite pentru a fi sigure.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Ian. 2026, 14:49 // Actual //  Grîu Tatiana

Sistemul Electroenergetic Național al Republicii Moldova funcționează în regim stabil, fără riscul unor sistări sau limitări ale transportului energiei electrice către consumatori, anunță Întreprinderea de Stat „Moldelectrica”, în contextul declarării stării de urgență în sectorul energetic din Ucraina.

Potrivit operatorului sistemului de transport al energiei electrice, la momentul actual nu sunt prevăzute întreruperi în alimentarea cu energie electrică, iar rețelele sunt monitorizate permanent. „Sistemul Electroenergetic Național funcționează în parametri normali, fiind monitorizat în regim continuu, iar fluxurile de energie electrică sunt gestionate conform procedurilor operaționale și mecanismelor de securitate energetică în vigoare”, se menționează în comunicatul Moldelectrica.

Instituția precizează că menține o coordonare constantă cu operatorii de sistem din regiune și cu autoritățile competente, pentru a asigura stabilitatea și fiabilitatea rețelelor electrice de transport, în pofida evoluțiilor regionale.

Totodată, Moldelectrica face apel către consumatori să utilizeze energia electrică în mod responsabil, în special în orele de vârf. „Având în vedere necesitatea menținerii echilibrului dintre producere și consum, îndemnăm consumatorii să adopte un comportament responsabil și să utilizeze energia electrică în mod rațional”, subliniază operatorul.

Întreprinderea mai informează că dispune de planuri de continuitate și scenarii operaționale adaptate situațiilor excepționale și este pregătită să intervină prompt pentru prevenirea sau limitarea eventualelor riscuri asupra siguranței alimentării cu energie electrică.

Autoritățile ucrainene vor declara stare de urgență în sectorul energetic, pe fondul întreruperilor masive de curent și încălzire, dar și al înrăutățirii condițiilor meteorologice. Președintele Volodimir Zelenski a făcut anunțul miercuri seara, după discuții cu responsabili în domeniu. El a explicat că o astfel de măsură va permite mobilizarea mai multor resurse pentru restabilirea rețelelor de energie electrică și termică, puse la grea încercare de atacurile masive ale Rusiei, dar și de temperaturile foarte scăzute, care la Kiev au ajuns până la minus 19 pe timp de noapte. Cea mai dificilă situație, potrivit lui, este la Kiev, unde va fi creat un centru de coordonare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!