Copii noștri vor plăti din greu! Datoria externă a ajuns la 9,7 miliarde de dolari

03 Ian. 2024, 17:02
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Ian. 2024, 17:02 // Actual //  bani.md

Conform datelor preliminare publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM), datoria externă totală a Moldovei a înregistrat o creștere de 170,56 milioane de dolari sau 1,8%, atingând un nivel de 9,7 miliarde de dolari la sfârșitul lunii septembrie 2023.

Potrivit BNM, în perioada ianuarie-septembrie 2023, datoria externă a sectorului public și cea garantată de stat a înregistrat o creștere de 83,9 milioane de dolari, atingând 3,3 miliarde de dolari, reprezentând 34,3% din totalul datoriei. În același timp, datoria negarantată a sectorului privat a crescut cu 86,66 milioane de dolari, ajungând la 6 miliarde 416,37 milioane de dolari și reprezentând 65,7% din totalul datoriei.

Creșterea globală a datoriei externe a Moldovei în primele 9 luni ale anului 2023 se datorează în principal majorării datoriei sectorului administrației publice și a secțiunii „Alte sectoare.” De asemenea, s-a observat o scădere a datoriei față de instituțiile financiare internaționale, precum Fondul Monetar Internațional și Banca Europeană de Investiții.

Cu privire la structura datoriei, FMI rămâne cel mai mare creditor al Moldovei, cu o pondere de 32,4%, urmat de Grupul Băncii Mondiale cu 30,6%, și Banca Europeană de Investiții cu 12,8%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Ian. 2026, 13:43
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
01 Ian. 2026, 13:43 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a constatat existența unei practici comerciale înșelătoare la o unitate de schimb valutar a BC „Victoriabank” SA, în urma unui control inopinat privind respectarea obligațiilor de informare corectă a consumatorilor.

Constatările au stat la baza unei Hotărâri din 11 noiembrie 2025, care a fost menținută de Consiliul de Administrație al CNPF în ședința din 30 decembrie 2025, după respingerea cererii prealabile depuse de bancă. Controlul a vizat modul de afișare a cursurilor de schimb valutar pe panourile de reclamă.

Potrivit CNPF, pentru valuta românească (RON), cursurile de cumpărare și vânzare erau afișate fără separarea clară a numărului întreg de zecimale, spre deosebire de celelalte valute, situație calificată drept omisiune înșelătoare, susceptibilă de a induce în eroare consumatorii.

Autoritatea subliniază că remedierea ulterioară a neconformității și lipsa unui impact major nu înlătură răspunderea pentru încălcarea legislației privind protecția consumatorilor, motiv pentru care măsurile dispuse au fost menținute.

 În perioada 18–24 septembrie 2025, CNPF a efectuat controale inopinate la 48 de unități de schimb valutar din mai multe raioane și municipii ale țării, depistând abateri la șapte unități, inclusiv neconcordanțe între cursurile afișate și cele aplicate, precum și lipsa delimitării clare a zecimalelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII