Cum faci bani din 3 afaceri? Ion Amaftioae: „M-am săturat să trăiesc și să nu-mi pot permite”

23 Mai 2024, 11:14
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Soroceanu Olga
23 Mai 2024, 11:14 // Oameni şi Idei //  Soroceanu Olga

Ion Amaftioae, un antreprenor de 29 de ani, conduce trei afaceri înfloritoare: servicii contabile, servicii de management financiar și o rețea de centre educaționale pentru copii în Moldova și România. Ion are un obiectiv ambițios: să tripleze veniturile tuturor celor trei afaceri în următorul an. Dar, ca orice antreprenor, se confruntă și cu provocări.

Află cum Ion își planifică timpul, gestionează toate afacerile și ce strategie aplică pentru a maximiza profitabilitatea fiecăruia dintre business-urile sale. Descoperă ce afacere este cea mai profitabilă, cât de mult câștigă tânărul și de ce nu i se pare suficient.

Acest episod explorează lumea fascinantă a antreprenoriatului, punând accentul pe gândirea strategică, stabilirea de obiective ambițioase, construirea de echipe eficiente și gestionarea vânzărilor și a banilor.

„Afaceri la Microscop” poate fi vizionat pe RLIVE TV, joi la 22:00, sâmbăta la 06:00 și miercuri la 16:00.

Realitatea Live

27 Ian. 2026, 17:14
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Ian. 2026, 17:14 // Actual //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a declarat că decizia Franța de a interzice anumite produse alimentare care conțin reziduuri de pesticide neaprobate în Uniunea Europeană nu este de natură să afecteze direct Republica Moldova.

Întrebat despre impactul măsurii, șeful Guvernului a precizat că subiectul a fost discutat inclusiv la nivel guvernamental, în cadrul întrevederilor de la Davos. Potrivit acestuia, autoritățile franceze au transmis că restricțiile vizează toate statele terțe, nu doar Republica Moldova, și reprezintă un răspuns la depistarea unor ingrediente toxice în anumite produse agroalimentare importate.

„Cunoscând produsele noastre, de calitate bună, nu credem că vom fi afectați de aceste măsuri. Continuăm dialogul cu partenerii francezi, dar este și un mesaj către producătorii autohtoni să fie foarte atenți”, a spus premierul. Alexandru Munteanu a subliniat că marii producători sunt, de regulă, prudenți, însă a recomandat verificări suplimentare, inclusiv cu sprijinul Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor, pentru a exista certitudinea că produsele nu conțin nici măcar doze admise de pesticide.

Începând cu 8 februarie 2026, Franța va suspenda importul și comercializarea unor produse alimentare provenite din afara Uniunii Europene dacă sunt detectate reziduuri de substanțe active neaprobate în UE. Măsura se aplică atât produselor proaspete, cât și celor procesate și vizează, printre altele, mere, pere, caise, cireșe, piersici, prune, struguri de masă și pentru vin, legume, cereale, miere și alte produse apicole.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM