Finanțe personale pe timp de pandemie: Câștigam mai puțin, dar cheltuiam la fel. Sfaturile unei tinere rămasă fără job

26 Iul. 2021, 10:07
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
26 Iul. 2021, 10:07 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

La fel ca mulți alții care lucrează în artă, Bron Davies și-a pierdut slujba de asistent de producție de teatru din cauza efectelor economice ale pandemiei.

Tânăra de 25 de ani și-a găsit rapid un nou loc de muncă, ca manager de proiect pentru o organizație de caritate alimentară.

De asemenea, a constatat că venitul ei scăzuse cu 20% – mai mult de 5.000 de lire sterline pe an în total. Cu toate acestea, ea recunoaște că salariul mai mic nu a influențat asupra cheltuielilor sale.

„La fel ca mulți oameni în pandemie, câștigam mai puțin, dar continuam să cheltui, așa cum făceam anterior”, a spus ea.

„Destul de repede, cheltuiam mai mult decât cîștigam. Aveam economii, dar mă gândeam la ele. Mi-am dat seama că nu există viitor în ele.”

Fitness financiar

Confruntându-se cu unele probleme financiare grave, s-a oferit voluntar să ia parte la un program de coaching pentru bani.

Unul dintre cele mai bune sfaturi pe care l-a primit Bron Davies a fost acela de a lăsa cumpărăturile online,  în coș pentru două sau trei zile.

„Dacă îți amintești că încă o vrei după câteva zile, atunci o poți cumpăra. Dar uitasem adesea despre asta și nu prea aveam nevoie de ea”, a spus ea.

Ea a spus că toată lumea trebuie să fie conștientă de cheltuielile lor.

Realitatea Live

12 Feb. 2026, 16:24
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Feb. 2026, 16:24 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

La nivel global, importurile de bunuri și servicii reprezintă aproape 28% din Produsul Intern Brut (PIB) al economiilor lumii, arată datele Băncii Mondiale, care arată fluxurile enorme de mărfuri care traversează granițele anual.

În 2024, Republica Moldova s-a situat într-o poziție dependentă de importuri, cu un raport de 57% din PIB, plasându-se pe locul 55 din 175 de țări analizate. Această dependență ridicată reflectă faptul că o mare parte din bunurile și serviciile consumate în țară provin din afara granițelor, cu un deficit comercial mare și necesitatea aprovizionării externe pentru consumatori și industrie.

La polul opus, economii mici și hub-uri comerciale globalizate prezintă cele mai mari raporturi import/PIB: Hong Kong — 178% din PIB, datorită rolului său major ca centru de reexport internațional și Singapore — 144% din PIB, ca punct strategic de tranzit pentru bunuri. Alte state precum Luxemburg, San Marino sau insule mici din Caraibe și Pacific înregistrează, de asemenea, cifre peste media globală.

Dependența de importuri este un subiect important în politica externă și economică globală, pe fondul eforturilor multor țări de a-și securiza lanțurile de aprovizionare, în special pentru resurse critice cum ar fi mineralele și componentele tehnologice de înaltă performanță.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!