Maia Sandu: Contăm pe sprijinul Lituaniei în parcursul nostru european

07 Mai 2022, 23:09
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Mai 2022, 23:09 // Actual //  bani.md

Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit, sâmbătă, cu preşedintele Republicii Lituania, Gitanas Nauseda, care a venit într-o vizită de solidaritate.

Cei doi preşedinţi au discutat despre noul context regional, ca urmare a războiului purtat de Rusia în Ucraina, şi-au exprimat solidaritatea cu ţara vecină şi au pledat pentru dialog şi pace.

Maia Sandu a menţionat că autorităţile Republicii Moldova urmăresc atent evoluţiile de securitate din regiune, iar prioritatea rămâne în continuare păstrarea păcii şi siguranţa cetăţenilor.

Preşedinta Maia Sandu s-a referit la faptul că Moldova şi Lituania i-au primit cu inima deschisă în casa lor pe refugiaţii din Ucraina. În acest context, şefa statului a adresat mulţumiri pentru sprijinul de 750 de mii de euro, oferit de Vilnius pentru a acoperi o parte din cheltuielile Republicii Moldova de întreţinere a refugiaţilor.

„De mulţi ani, Lituania sprijină ţara noastră în diverse sectoare – agricultură, ordine publică, apărare, combaterea riscurilor hibride şi a dezinformării, bună guvernare. Contăm pe sprijinul Lituaniei în parcursul nostru european şi suntem încrezători că vom fi susţinuţi şi pentru diminuarea consecinţelor economice şi sociale ale acestui război”, a afirmat Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu.

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 16:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Ian. 2026, 16:42 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Modificarea legislației privind activitatea concertată în sectorul asigurărilor a fost discutată în cadrul unor consultări organizate de Ministerul Finanțelor, împreună cu Banca Națională a Moldovei (BNM), cu participarea reprezentanților societăților de asigurare și ai asociațiilor de profil.

Inițiativa, elaborată de BNM și promovată de Ministerul Finanțelor, vizează consolidarea mecanismelor de supraveghere, clarificarea regulilor privind structura acționariatului și prevenirea riscurilor care pot afecta stabilitatea pieței de asigurări, prin sporirea transparenței și responsabilizarea acționarilor.

„Prin aceste consultări ne-am propus să ne asigurăm asupra nivelului de înțelegere a prevederilor, să clarificăm aspectele sensibile și să menținem un dialog deschis cu actorii direct vizați. De asemenea, am dorit să colectăm sugestii concrete pentru ajustarea proiectului”, a declarat secretara de stat a Ministerului Finanțelor, Cristina Ixari.

La discuții au participat și viceguvernatorii BNM, Tatiana Ivanicichina și Constantin Șchendra, alături de reprezentanți ai companiilor de asigurări și ai mediului investițional. Propunerile vor fi examinate și integrate în procesul de definitivare a proiectului de lege, care va parcurge etapele de avizare și transparență decizională prevăzute de legislație.

La situația din 30 septembrie 2025, în Republica Moldova activau 9 societăți de asigurare (dintre care 8 societăți practicau doar activitate de asigurări generale și o societate compozită desfășura simultan activitate în categoriile „asigurări generale” și „asigurări de viață”), 56 brokeri de asigurare și/sau de reasigurare, 53 agenți de asigurare și 34 agenți bancassurance.

Potrivit datelor BNM, în primele 9 luni ale anului trecut, activele totale ale societăților de asigurare au însumat 5,63 miliarde de lei, înregistrând o ușoară scădere față de sfârșitul trimestrului II, profitul net a ajuns la 121,3 milioane de lei, fiind cu 50,3% mai mic față de perioada similară a anului 2024, iar despăgubirile brute plătite au ajuns la 1,04 miliarde de lei, cu aproape 16% mai mult față de aceeași perioadă a anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!