Moldovenii au strâns cureaua la consumul de gaze. Explozia prețurilor a diminuat consumul cu 22,5% în 2023

16 Ian. 2024, 13:02
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Ian. 2024, 13:02 // Actual //  bani.md

Consumul de gaze naturale pe parcursul anului 2023 s-a redus semnificativ față de anul precedent. Conform datelor oferite de Moldovagaz, volumul total al consumului de gaze naturale în perioada ianuarie-decembrie 2023 a fost de 657,2 milioane metri cubi, evaluat la 14,7 miliarde lei. Aceasta reprezintă o scădere de 190 milioane metri cubi comparativ cu anul 2022, când consumul a fost de 847,2 milioane metri cubi, în valoare de 15,3 miliarde lei.

Valoarea totală a achitărilor până la 31 decembrie 2023 pentru gazele naturale consumate în perioada ianuarie-noiembrie a atins suma de 12,2 miliarde de lei, reprezentând 98% din volumul total de gaze consumate în această perioadă. Totuși, această valoare înregistrează o scădere de 1,3 puncte procentuale față de aceeași perioadă a anului anterior.

În ceea ce privește compensațiile pentru consumatorii casnici și non-casnici, aceștia au beneficiat de ajutoare în valoare de 1,3 miliarde lei pentru sezonul rece noiembrie 2021-martie 2022 și 2 599,8 miliarde lei pentru noiembrie 2022-martie 2023.

Pe de altă parte, situația deconectărilor de la rețeaua de distribuție a gazelor naturale a fost în creștere. În anul 2023, 6096 de consumatori casnici au fost deconectați, înregistrând o creștere de 60,9% față de anul anterior, cu datorii în valoare de aproximativ 28,8 milioane lei.

De asemenea, condiția plății preventive a fost aplicată la 3196 de consumatori casnici în 2023, în creștere cu 50,3% comparativ cu anul anterior. Pentru consumatorii noncasnici, 622 au fost deconectați, cu o creștere de 5,4%, având datorii de 28,8 milioane lei. Situația plații preventive a fost aplicată la 153 de consumatori noncasnici, în scădere cu 65,7% față de perioada corespunzătoare din 2022.

În prezent, taroful la gaz pentru populație este de 18,07 lei per metru cub.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Nov. 2025, 08:01
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Nov. 2025, 08:01 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova ar putea asista în curând la o ajustare în jos a tarifelor la gaz. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat la RLive că există deja semnale clare care indică o posibilă reducere, însă decizia finală aparține Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), care urmează să prezinte datele oficiale.

Potrivit ministrului, premizele pentru o recalculare a tarifelor sunt vizibile. „Ceva premise de ajustare a prețurilor la gaze se întrevăd”, a afirmat Junghietu, precizând însă că poziția finală va fi exprimată abia după ce ANRE va analiza toate cifrele și va realiza calculele necesare. „O să se expună în momentul în care o să aibă deja cifrele de la ANRE și o să poată să facă calcule. Dar din ce vedem și noi, există semnale că, cel puțin pe tarifurile de gaze, o să fie o reajustare”, a mai declarat acesta.

În prezent, consumatorii casnici achită un tarif reglementat de 16,742 lei/m³, stabilit ultima dată în decembrie 2024. Atunci, ANRE a aprobat o majorare de 3,16 lei/m³, ceea ce a reprezentat o scumpire de 27,5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII