Șefa Comisiei Europene a început turneul pentru anunțarea planurilor de redresare și reziliență

16 Iun. 2021, 18:10
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
16 Iun. 2021, 18:10 // Actual //  MD Bani

Ursula von der Leyen și-a început turneul european în țările care au ok-ul Comisiei pentru PNRR. Startul se dă în Spania și Portugalia. Turneul care o va purta în mai multe capitale europene are ca scop anunțarea aprobării planurilor de investiții și de reforme menite să ajute la depășirea crizei economice generate de pandemie, scrie Aleph News.

Într-o foarte mare măsură ele vor finanța prin PNRR acele părți ale economiei pentru care ficare țară aduce valoare adăugată la nivelul UE. Astfel, Germania dorește să digitalizeze întreaga producție, investind peste 1 miliard de euro în proiecte. Franța va pune accent pe dezvoltarea sectorului hi-tech. Planurile Franței și Germaniei prezintă chiar și timeline-ul implementării proiectelor. Planurile lor, dar și al Poloniei, au un lucru în comun: dezvoltă masiv acele domenii pe care respectivele țări le consideră ca fiind motoare de dezvoltare și anume: Franța pune accent pe resursa umană, Germania pe automatizări, iar Polonia pe agricultură. Danemarca vedem că a inclus o subcomponentă dedicată digitalizării IMM-urilor.

Portugalia pune accent pe acest lucru. Investițiile sale în aceasta componentă se ridică la 1.36 miliarde de euro. Franța vrea să creeze un cadru pentru acces mai facil la contracte publice și pregătește scutiri de taxe și impozite. Investițiile în fonduri regionale sunt de aproximativ 250 milioane de euro. Danemarca are pe agenda sa un program de subvenții pentru digitalizarea sectorului. Și Spania i se alătură în acest sens. Aceasta alocă 16 miliarde de euro pentru digitalizarea IMM-urilor dar și către recuperarea turismului.

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, s-a lăudat cu certificatul verde electronic și a spus că e nerăbdătoare să vadă cum va funcționa acesta de-a lungul călătoriilor sale în Europa.

Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene: „Plănuiesc acum să-mi încep turul prin 27 de state membre pentru Next Generation EU, planul nostru de recuperare și reziliență. Și sunt foarte curioasă să testez și să văd cum va funcționa acest certificat.”

Realitatea Live

27 Nov. 2025, 16:26
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
27 Nov. 2025, 16:26 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Veniturile bugetului de stat au fost revizuite în creștere cu 4,3 miliarde de lei, ajungând la 75,8 miliarde de lei. Cheltuielile totale se ridică la 94 de miliarde de lei, ceea ce duce deficitul bugetar la 18,2 miliarde de lei, echivalentul a 5,2% din PIB, potrivit rectificărilor aprobate de Parlament în ședința de astăzi

Guvernul explică majorarea cheltuielilor prin necesitatea suplimentării alocațiilor destinate categoriilor vulnerabile. Astfel, către bugetul asigurărilor sociale au fost transferate 824,9 milioane de lei, dintre care 463,5 milioane pentru compensații la energie sub formă de plată monetară. Alte 232 de milioane vor acoperi compensațiile la energie electrică, iar 15 milioane de lei sunt prevăzute pentru acoperirea cheltuielilor de transport ale persoanelor cu dizabilități. În total, pensiile, indemnizațiile și alte prestații sociale vor beneficia de 361,4 milioane de lei suplimentar.

Rectificarea bugetară include și majorarea cu peste un miliard de lei a cheltuielilor de personal în instituțiile finanțate de stat. Transferurile către autoritățile publice locale de nivelul întâi cresc cu 147,5 milioane de lei, destinate compensării sporului de 50% acordat primarilor, viceprimarilor și secretarilor consiliilor locale. Fondul pentru amalgamarea voluntară a localităților este și el majorat cu 4,7 milioane de lei.

Pentru sistemul educațional aflat la autogestiune au fost alocate suplimentar 58,7 milioane de lei, pentru a asigura respectarea cadrului normativ privind salarizarea.

Pe de altă parte, unele cheltuieli au fost reduse în funcție de nivelul real de executare: alocațiile pentru deservirea datoriei de stat scad cu 416,2 milioane de lei, iar cele pentru atenuarea riscurilor bugetare – cu 400 de milioane de lei.

Tot astăzi, deputații au aprobat în a doua lectură rectificările la bugetul asigurărilor sociale pentru 2025. Veniturile și cheltuielile acestui buget cresc cu câte 903,33 milioane de lei. Ministerul Muncii și Protecției Sociale argumentează că suplimentările sunt necesare pentru acoperirea prestațiilor sociale până la finalul anului, în special cele destinate pensionarilor, familiilor cu copii, șomerilor și persoanelor cu dizabilități.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII