Tesla lui Musk înregistrează pierderi semnificative: Capitalizarea de piață a scăzut cu 94 de miliarde de dolari

14 Ian. 2024, 10:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Ian. 2024, 10:29 // Actual //  bani.md

Tesla, gigantul auto electric condus de Elon Musk, se confruntă cu o perioadă dificilă, pierzând impresionanta sumă de 94 de miliarde de dolari din capitalizarea sa de piață de la începutul anului. Această scădere reprezintă o reducere de 12% a valorii acțiunilor companiei și constituie cea mai semnificativă depreciere a performanței sale de la 2016, potrivit informațiilor furnizate de Bloomberg.

Principalii factori care au contribuit la această scădere alarmantă au fost identificați ca fiind concurența tot mai intensă cu mărcile chineze de automobile electrice și decizia Hertz Global Holdings Inc. de a renunța la flota sa de mașini electrice. În contextul creșterii ofertei de vehicule electrice din partea producătorilor chinezi, Tesla a fost supusă unei presiuni crescânde pe piața globală.

Decizia Hertz de a se îndepărta de vehiculele electrice, în ciuda parteneriatului semnat anterior cu Tesla pentru a-și extinde flota cu mașini Model 3, a adăugat îngrijorări cu privire la cererea pentru automobilele electrice, afectând astfel perspectiva de creștere a companiei americane.

Această evoluție vine în contrast cu performanțele impresionante ale Tesla în anii precedenți, iar investitorii și analiștii urmăresc cu atenție modul în care compania va răspunde acestor provocări și va naviga prin vâltoarea concurenței în continuă creștere în industria vehiculelor electrice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Ian. 2026, 11:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Ian. 2026, 11:24 // Actual //  Ursu Victor

Președinții Ucrainei și Statelor Unite, Volodimir Zelenski și Donald Trump, ar putea semna un acord major privind „prosperitatea” și reconstrucția postbelică a Ucrainei, în valoare de aproximativ 800 de miliarde de dolari, în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos, care va avea loc între 19 și 23 ianuarie, relatează The Telegraph, citând surse informate.

Potrivit publicației britanice, Zelenski intenționa inițial să meargă la Casa Albă chiar săptămâna viitoare pentru a finaliza negocierile atât pe planul economic, cât și pe cel al garanțiilor de securitate postbelice. Totuși, aliații europeni ai Ucrainei din așa-numita „coaliție a doritorilor” l-au convins să renunțe la deplasarea la Washington și să aibă întâlnirea cu Trump la Davos, pe fondul mai favorabil al forumului internațional.

Surse citate de The Telegraph afirmă că oficialii UE i-au cerut lui Zelenski să nu forțeze dialogul cu președintele american. La Bruxelles se consideră că, în acest moment, Trump susține în linii mari eforturile europene de a obține o încheiere a războiului în condiții favorabile Kievului.

Planul de „prosperitate” prevede atragerea a aproximativ 800 de miliarde de dolari pe o perioadă de zece ani pentru reconstrucția Ucrainei și relansarea economiei. Potrivit surselor, Kievul speră că oferirea către SUA a unei participări directe în proiectele de reconstrucție, în special în domenii de interes pentru Trump, va crește disponibilitatea Washingtonului de a acorda garanții solide de securitate Ucrainei.

La baza potențialului acord se află un pact privind resursele minerale, care ar oferi investitorilor americani acces preferențial la viitoarele proiecte miniere din Ucraina. Emisarul special al lui Trump, Steve Witkoff, a calificat acest acord drept un element-cheie al unui pachet mai larg menit să faciliteze obținerea unui armistițiu.

În paralel, Zelenski a anunțat că discută cu SUA și posibilitatea unui acord de liber schimb cu tarife zero, care ar putea deveni parte a strategiei de redresare economică. Într-un interviu pentru Bloomberg, liderul ucrainean a spus că modelul propus ar presupune eliminarea taxelor vamale în comerțul cu Statele Unite și ar putea fi aplicat în anumite regiuni industriale ale țării.

„Un astfel de format ne-ar oferi avantaje foarte serioase față de statele vecine și ar atrage investiții și afaceri străine”, a declarat Zelenski, subliniind că acordul ar putea deveni și o garanție suplimentară de securitate economică.

Președintele ucrainean a confirmat că intenționează să se întâlnească cu Donald Trump fie în SUA, fie la Davos. Totodată, el a menționat că Kievul analizează și propunerea Washingtonului de a crea o zonă economică liberă locală de-a lungul unei eventuale linii de demarcație după un armistițiu. Zelenski a descris această idee drept complicată, dar „corectă”, care ar putea reprezenta un compromis și ar permite reluarea vieții normale în unele zone ale Donbasului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!