(FOTO) Ce ziceți de cumpărături la Piața Centrală? Ce prețuri sunt astăzi la legume, cireșe și căpșuni

23 Mai 2022, 12:50
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Mai 2022, 12:50 // Actual //  MD Bani

Întreprinderea Municipală Piața Centrală publică în fiecare zi prețul la fructe, legume și alte produse alimentare. Sezonul fructelor și legumelor proaspete a început deja. Astfel, dacă mergeți la cumpărături la Piața Centrală veți găsi cireșe, căpșuni, cartofi și multă verdeață. Așadar, profitați de ocazia de a merge la cumpărături la Piața Centrală.

Vedetele sezonului sunt cireșele și căpșunile, care se ieftinesc în fiecare zi și devin mai accesibile pentru buzunarele moldovenilor. Un kilogram de cireșe costă 50 de lei, iar un kilogram de căpșuni 60 de lei.

De asemenea, veți găsi un asortiment larg de verdeață. De exemplu, o legătură de ceapă verde costă 10 lei, iar una de mărar 5 lei. Ridichea costă 10 lei kilogramul.

Cartofii, roșiile și castraveții sunt la mare căutare. Prețurile diferă în funcție de sort și producător. De exemplu un kilogram de roșii poate fi cumpărat cu 45 – 55 de lei. Castraveții pot ajunge și la 38 de lei. Cartofii noi sunt mai scumpi, iar cei vechi sunt mai ieftini.

Realitatea Live

05 Feb. 2026, 09:22
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Feb. 2026, 09:22 // Actual //  Grîu Tatiana

Mai multe localități din Republica Moldova au rămas temporar fără energie electrică din cauza condițiilor meteo nefavorabile, care au afectat rețelele de distribuție. Autoritățile din domeniul energetic anunță că echipele de intervenție sunt în teren, iar situația este monitorizată în permanență.

Operatorul sistemului de transport, Moldelectrica, a precizat că în intervalul 00:00–06:00 nu au fost raportate avarii în rețeaua de transport al energiei electrice, ceea ce înseamnă că problemele sunt în principal la nivelul rețelelor de distribuție.

Potrivit datelor furnizate de Premier Energy Distribution, la ora 06:00 erau afectați 1 222 de consumatori din două raioane. În Criuleni, în localitățile Bălțata și Vlăduleni, au fost raportate 401 gospodării fără curent, iar în Ialoveni, satul Ulmu, 821 de consumatori erau deconectați. Pentru remedierea defecțiunilor intervin 17 echipe de specialiști.

La rândul său, RED-Nord a anunțat deconectări neprogramate pentru 2 766 de consumatori din trei raioane din nordul țării. Cele mai multe întreruperi au fost înregistrate în Edineț, inclusiv în orașul Cupcini și alte șase localități, unde 2 247 de consumatori au rămas fără energie. În Drochia, localitatea Ochiul Alb, sunt afectați 513 consumatori, iar în Sângerei, în satele Prepelița și Pepeni, au fost raportate șase deconectări.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!