Reacția lui Igor Grosu la decizia CCM: „În următoarele zile depune la Parlament echipa și programul de guvernare”

22 Mart. 2021, 16:18
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Mart. 2021, 16:18 // Actual //  MD Bani

Candidatul desemnat la funcția de prim-ministru, Igor Grosu a venit cu o reacție la decizia de astăzi a Curții Constituționale (CCM), prin care s-a constatat legalitatea înaintării sale la șefia Guvernului, precizând că „în următoarele zile va depune în Parlament actele necesare, pentru a cere votul de încredere de la deputați”.

„Am luat act de decizia Curții Constituționale. În următoarele zile voi depune la Parlament echipa și programul de guvernare. Așa cum am promis, prioritatea noastră imediată este scoaterea țării din criza sanitară și economică și curățarea instituțiilor statului”, a scris Igor Grosu pe pagina sa de Facebook.

Realitatea.md amintește că, CCM a declarat sesizarea PSRM neconstituțională prin care se solicita anularea decretului președintei Maia Sandu de propunere la funcția de prim-ministru pe Igor Grosu.

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 17:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Ian. 2026, 17:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că prima tranșă de 270 de milioane de euro din pachetul de asistență financiară promis de Uniunea Europeană nu a fost cheltuită prin bugetul de stat, ci a fost direcționată către proiecte și instituții care implementează programe în beneficiul Republica Moldova.

Întrebat în ce scopuri au fost utilizați banii, ministrul a precizat că este vorba, în principal, de granturi destinate studiilor, pregătirilor și proiectelor, care nu sunt reflectate ca cheltuieli directe în bugetul de stat. „Ele nu vin direct în buget. Vin în beneficiul țării, dar prin instituțiile care implementează proiecte”, a explicat Gavriliță.

Șeful de la Finanțe a menționat că nu deține toate detaliile tehnice privind distribuirea fondurilor, însă a subliniat că informațiile complete pot fi furnizate de instituțiile responsabile, inclusiv la solicitarea Parlamentul Republicii Moldova. „Colegiile au pregătirea necesară și vor oferi detalii atunci când acestea vor fi cerute”, a adăugat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, prima tranșă de 270 de milioane de euro a fost transferată și a intrat pe conturile Ministerul Finanțelor la data de 11 iunie. Asistența face parte din pachetul financiar mai amplu anunțat de Uniunea Europeană, în valoare totală de 19 miliarde de euro, destinat sprijinirii Republicii Moldova.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!