Sună bine! Bentley își va electrifica mașinile

07 Mai 2021, 10:21
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
07 Mai 2021, 10:21 // Au Bani //  MD Bani

Marca de mașini de lux Bentley intenționează să elimine treptat motoarele cu ardere internă în acest deceniu. Acesta a stabilit anul 2025 ca anul în care va cuprinde pe deplin energia electrică, relatează CAR Magazine.

SUV-ul Electro-luxe de la Bentley

Începutul va fi marcat cu SUV-ul Electro-luxe, prima mașină electrică a producătorului de automobile.

Bentley’s EV va folosi platforma Artemis a Grupului Volkswagen, condusă de Audi.

„Cu Artemis suntem chiar de la început, contribuind la definirea ei. Nu o conducem, dar vom fi beneficiari ai acesteia “, a declarat Adrian Hallmark CEO pentru CAR Magazine.

Cooperarea cu Audi, a adăugat el, este o bună oportunitate pentru marcă de a-și accelera tranziția către vehicule electrice.

Hallmark consideră că vehiculele electrice se potrivesc cu „cuplul silențios, fără efort, cu putere ridicată și performanță rafinată”.

Cu toate acestea, el subliniază că greutatea bateriei este încă un motiv de îngrijorare, iar Bentley se va concentra asupra economisirii greutății și a aerodinamicii, ca urmare.

Realitatea Live

11 Nov. 2025, 17:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
11 Nov. 2025, 17:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Nebius Group, compania fondată de Arcadii Voloj după separarea de Yandex, a raportat o creștere spectaculoasă a veniturilor în al treilea trimestru al anului. Potrivit raportului financiar citat de Bloomberg, veniturile companiei au urcat cu 355% față de anul trecut, ajungând la 146 milioane de dolari – un rezultat care confirmă momentul favorabil ales pentru lansarea noului business.

Nebius, un furnizor de servicii cloud cu performanțe ridicate, se poziționează tot mai agresiv pe piața globală a infrastructurii pentru inteligența artificială. Compania a anunțat un nou acord cu Meta Platforms pentru furnizarea de infrastructură AI, după ce în septembrie a semnat un contract uriaș cu Microsoft, în valoare de 17,4 miliarde de dolari, care prevede acces dedicat la capacitățile sale de date și procesare.

Noul contract cu Meta, estimat la aproximativ 3 miliarde de dolari pentru următorii cinci ani, reprezintă al doilea mare parteneriat AI al companiei și confirmă ascensiunea rapidă a Nebius în topul furnizorilor globali.

Directorul comercial al Nebius, Mark Boroditsky, a declarat că în trimestrul al treilea compania a vândut integral toate capacitățile disponibile ale centrelor sale de date din Occident și aproape a epuizat și oferta pentru trimestrul în curs. „Cererea nu este doar mare — se accelerează”, a subliniat acesta.

Arcadii Voloj estimează pentru Nebius o creștere exponențială: compania își propune ca până la finele anului 2026 să atingă venituri anuale de 7–9 miliarde de dolari, un salt major în comparație cu nivelul actual. Extinderea este planificată să fie „agresivă” în 2025, finanțată prin împrumuturi garantate cu infrastructura companiei — o strategie favorizată de interesul clienților de top.

Nebius, cu sediul în Amsterdam, a devenit în timp record un jucător de greutate pe piața globală de cloud și AI, oferind servicii de calcul de înaltă performanță ca alternativă la Amazon Web Services sau alți giganți consacrați.

Compania este și o poveste de succes bursieră: valoarea acțiunilor a crescut cu 424% într-un singur an, ridicând capitalizarea la 27 miliarde de dolari — cu 7 miliarde peste valoarea actuală a Yandex.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII