WhatsApp introduce o funcție nouă. Utilizatorii vor putea trimite și primi mesaje fără telefon

16 Iul. 2021, 15:17
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
16 Iul. 2021, 15:17 // Au Bani //  MD Bani

După cum se cunoaște majoritatea aplicațiilor, inclusiv WhatsApp, în toate formele sale, este strict legată de telefonul utilizatorului. Astfel, nici varianta mobilă și nici cea de desktop, nici aplicațiile web nu pot funcționa fără acesta. Noua funcție va permite utilizatorilor să trimită și să primească mesaje chiar dacă telefonul este închis sau fără baterie. Totodată, vor putea fi folosite până la patru dispozitive simultan, informează sursa citată.

Unele aplicații de mesagerie oferă deja această funcție utilizatorilor. Printre ele se numără și Signal, care are nevoie de telefon doar pentru înscriere, nu și pentru a trimite mesaje.

Într-o postare care anunță modificarea, Facebook spune că design-ul WhatsApp va trebui „regândit”, asta deoarece actuala versiune „folosește un telefon mobil ca dispozitiv principal, acesta fiind sursa pentru toate informațiile utilizatorului și singurul dispozitiv capabil să cripteze mesajele către alt utilizator și să inițieze apeluri”.

Realitatea Live

11 Ian. 2026, 11:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Ian. 2026, 11:02 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova se află printre țările cu cel mai mare consum de alcool din lume, potrivit datelor publicate de World Population Review. Cu un consum mediu de 14,1 litri de alcool pur pe cap de locuitor pe an, Moldova ocupă locul patru la nivel global, fiind depășită doar de România, Georgia și Letonia.

Clasamentul arată că România conduce topul mondial, cu un consum de 17,1 litri pe an per locuitor, urmată de Georgia cu 15,5 litri și Letonia cu 14,7 litri. Republica Moldova, cu 14,1 litri, se află imediat după acestea, înaintea Cehiei, care înregistrează 13,7 litri pe an.

Prin comparație, consumul de alcool în Rusia este estimat la 10,5 litri pe cap de locuitor, iar în Ucraina la doar 7,4 litri, nivel aproape la jumătate față de cel din Republica Moldova.

Datele World Population Review arată că Europa de Est și regiunea Mării Negre domină clasamentul global al consumului de alcool, cu mai multe state din zonă în topul primelor cinci.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!