Cozi interminabile la Aeroportul Chișinău! Măsuri radicale luate de autorități

14 Aug. 2024, 13:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Aug. 2024, 13:59 // Actual //  bani.md

Aeroportul Internațional Chișinău se confruntă cu o aglomerație considerabilă în intervalul orar 11:00 – 13:00, când se înregistrează cel mai mare număr de pasageri. În această perioadă, mai multe zboruri sunt programate simultan, ceea ce duce la un flux crescut de călători și potențiale întârzieri.

Pentru a evita neplăcerile și a asigura finalizarea tuturor procedurilor de control la timp, Poliția de Frontieră recomandă ca pasagerii să se prezinte la aeroport cu cel puțin 3 ore înainte de ora zborului. Este esențial să verificați din timp valabilitatea pașaportului și, pentru cetățenii străini, să aveți documentele necesare care justifică scopul călătoriei.

Poliția de Frontieră recomandă pasagerilor să se asigure că bunurile transportate în bagajul de mână respectă reglementările aeroportuare pentru a fi acceptate la bordul aeronavei. Pentru a evita eventualele surprize, consultați site-ul Aeroportului Chișinău sau al companiei aeriene pentru a verifica graficul zborului și a vă asigura că ajungeți la timp.

Ultimele date arată că, traficul aerian de pe Aeroportul Internațional Chișinău a atins 2,131 milioane de pasageri în primele șapte luni ale anului 2024, înregistrând o creștere de 42% față de perioada similară a anului precedent.

Ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu declara că infrastructura actuală a aeroportului nu mai poate face față volumului în creștere al pasagerilorși e nevoie de construcția unui nou terminal.

„În acest sens, au fost anunțate planuri pentru realizarea unui studiu de fezabilitate pentru construcția unui nou terminal, parcare auto, pistă și alte facilități necesare pentru optimizarea operațiunilor aeroportuare”, susține ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu, într-uun mesaj postat pe Facebook.

Investițiile estimate pentru aceste proiecte esențiale sunt cuprinse între 250 și 300 milioane EUR. Autoritățile subliniază importanța acestor investiții pentru a răspunde cerințelor în continuă creștere ale pasagerilor și pentru a asigura o experiență eficientă și sigură în cadrul Aeroportului Chișinău.

 

Realitatea Live

11 Ian. 2026, 11:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Ian. 2026, 11:02 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova se află printre țările cu cel mai mare consum de alcool din lume, potrivit datelor publicate de World Population Review. Cu un consum mediu de 14,1 litri de alcool pur pe cap de locuitor pe an, Moldova ocupă locul patru la nivel global, fiind depășită doar de România, Georgia și Letonia.

Clasamentul arată că România conduce topul mondial, cu un consum de 17,1 litri pe an per locuitor, urmată de Georgia cu 15,5 litri și Letonia cu 14,7 litri. Republica Moldova, cu 14,1 litri, se află imediat după acestea, înaintea Cehiei, care înregistrează 13,7 litri pe an.

Prin comparație, consumul de alcool în Rusia este estimat la 10,5 litri pe cap de locuitor, iar în Ucraina la doar 7,4 litri, nivel aproape la jumătate față de cel din Republica Moldova.

Datele World Population Review arată că Europa de Est și regiunea Mării Negre domină clasamentul global al consumului de alcool, cu mai multe state din zonă în topul primelor cinci.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!