FinComBank în TOP-3 Online Bănci pentru Business din Republica Moldova

11 Mai 2021, 13:07
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
11 Mai 2021, 13:07 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

În cadrul forumului internațional „Digital Forum 2021”, FinComBank a fost nominalizată ca una din TOP-3 bănci din Republica Moldova, prestatoare de servicii online pentru business!

Forumul s-a desfășurat în data de 23 aprilie 2021 și a fost organizat de către SME Banking Club – platforma internațională a bancherilor din afaceri, menită să ofere informații relevante cu privire la serviciile oferite de către bănci și companii financiare pentru antreprenori, microîntreprinderi, întreprinderi micro, mici și mijlocii (IMM-uri), dar și pentru a stimula inovația și a promova creșterea IMM-urilor din Caucaz și statele CSI, printre care este și Republica Moldova.

SME Banking Club a efectuat cercetări în 11 state, inclusiv Republica Moldova. Cercetarea în categoria Business Online Banking 2021 s-a bazat pe evaluarea funcționalității serviciilor, ținând cont de importanța funcțiilor și solicitări a acestora de către utilizatorii – clienții IMM.

În cadrul evenimentului „Digital Forum 2021” SME Banking Club a prezentat rezultatele cercetărilor în categoria „Business Online Banking 2021”: FinComBank a ocupat locul de onoare în clasamentul celor mai performante Banking-uri Online pentru business din Republica Moldova. Internet Banking-ul FinComPay Business a fost apreciat la cel mai înalt nivel fiind unul din cele mai rapide, sigure și performante platforme online pentru business din Republica Moldova.
Aici găsiți mai multe detalii despre FINCOMPAY BUSINESS.

Soluţionarea celor mai diverse întrebări financiare ale clienţilor noștri reprezintă o prioritate pentru FinComBank, iar digitalizarea produselor şi serviciilor bancare, precum și migrarea clienţilor în mediul online, face parte din priorităţile în cadrul strategiei de lungă durată a Băncii. De aceea, Banca oferă tot mai multe produse și soluții inovative, care permit clienților noștri circa 80% de operațiuni să efectueze de la distanță, utilizând Internet Banking-ul și aplicația mobilă FinComPay Business, elaborate cu utilizarea tehnologiilor de ultimă generație din domeniul IT.
FinComBank – într-un pas prin viață!

P.

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:45 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va majora tariful global la importuri de la 10% la 15%, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că mecanismul utilizat de Casa Albă pentru introducerea tarifelor este ilegal. Anunțul a fost făcut de liderul american pe platforma Truth Social.

„În calitate de președinte al Statelor Unite ale Americii, ridic imediat tariful global pentru importul de bunuri și servicii […] de la 10% la nivelul complet permis și justificat juridic de 15%”, a scris Trump, acuzând că multe țări au „jefuit” economia americană timp de decenii.

Șeful de la Casa Albă a criticat dur decizia Curții Supreme, pe care a calificat-o drept „absurdă, prost redactată și profund antiamericană”, în contextul în care instanța a stabilit, cu votul a 6 judecători la 3, că Trump a acționat ilegal folosind legislația privind situațiile de urgență pentru a justifica tarifele „reciproce”.

Trump a anunțat prima rundă de taxe în februarie 2025, imediat după revenirea sa la Casa Albă. Măsurile au vizat inițial Canada, China și Mexic, pe care administrația americană le-a acuzat că nu combat suficient traficul de fentanil către SUA. Ulterior, pe 2 aprilie, Washingtonul a extins un tarif de 10% pentru importurile din aproape toate țările lumii și a impus suprataxe suplimentare pentru zeci de state considerate parteneri comerciali neloiali.

Președintele american a justificat politica tarifară prin „situația economică de urgență” provocată de deficitul comercial în creștere al SUA. Potrivit legislației comerciale din 1974, președintele poate introduce tarife pentru maximum 150 de zile fără aprobarea Congresului, însă pentru menținerea lor ulterioară este necesar votul legislativului.

Pe durata aplicării tarifelor, autoritățile americane au colectat cel puțin 133,5 miliarde de dolari de la importatori. În prezent, mai multe companii se pregătesc să ceară despăgubiri în instanță pentru aceste pierderi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!