Un gigant bancar emite obligațiuni de 1,5 miliarde de lei. Moldovenii le pot cumpăra

27 Feb. 2025, 17:41
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2025, 17:41 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a aprobat oferta publică inițială de 75.000 de obligațiuni emise de maib, cu un termen de circulație de trei ani. Plățile vor fi garantate prin veniturile proprii ale băncii.

Obligațiunile vor fi plasate continuu pe parcursul unui an, în 10 tranșe, fiecare de câte 7.500 de obligațiuni cu o valoare nominală de 20.000 de lei fiecare.

Suma totală a emisiunii este de 1,5 miliarde de lei.

Rata dobânzii pentru obligațiuni este variabilă, fiind legată de rata medie ponderată a dobânzilor pentru depozitele bancare noi atrase, plus o marjă fixă, stabilită pe fiecare clasă, care va fi plătită lunar.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

27 Feb. 2025, 15:13
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2025, 15:13 // Actual //  Ursu Victor

Liderul separatist, Vadim Krasnoselski, a anunțat că livrările de gaz în Transnistria vor continua și după 1 martie conform aceluiași mecanism.

În prezent, regiunea se confruntă cu un volum insufiecient de gaz. Ar fi necesar de 3,27 milioane de metri cubi, dar primește doar 3 milioane de metri cubi.

Pretinsul ministru al Economoiei de la Tiraspol, Sergey Obolonic, a explicat că deficitul este acoperit prin „gaz împrumutat de la vecini” .

Vadim Cheban, șeful interimar al Moldovagaz, a precizat doar că între Moldovagaz și „Tiraspoltransgaz” a fost încheiat un împrumut de 6 milioane de metri cubi. Volumul suplimentar este contabilizat în cadrul echilibrării sistemului.

Alexandr Slusar, membrul în Consiliul energocom a declarat recent că schema de livrare a gazului în Transnistria prin Dubai, Ungaria și Moldovagaz va rămâne în vigoare și după 1 martie. El a adăugat că autoritățile ascund detaliile acestor tranzacții, inclusiv sursele de plată și traseele de livrare.

„În martie livrările către regiune vor ajunge la 3-3,2 milioane de metri cubi pe zi, iar industria își va putea relua activitatea cu tarife preferențiale, de îndată ce temperaturile vor crește”, a punctat Slusari.

Începând cu 14 februarie, Transnistria primește gaz conform următoarei scheme. Compania ungară MET Gas and Energy Marketing AG livrează gaz la granița cu Moldova. Offshore-ul din Dubai plătește pentru gaz, iar la graniță, gazul este preluat de Moldovagaz și trimis la Tiraspol pe baza unei plăți anticipate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | CEI 3 ANI DE AGRESIUNE A RUSIEI ÎN UCRAINA, ÎN IMAGINI
NO COMMENT | CEI 3 ANI DE AGRESIUNE A RUSIEI ÎN UCRAINA, ÎN IMAGINI
NO COMMENT | MESAJELE OFICIALILOR LA 3 ANI DE LA INVAZIA RUSĂ ÎN ŢARA VECINĂ
NO COMMENT | MESAJELE OFICIALILOR LA 3 ANI DE LA INVAZIA RUSĂ ÎN ŢARA VECINĂ
NO COMMENT | PARLAMENTUL ŞI MISIUNILE DIPLOMATICE AU DEPUS FLORI LA AMBASADA UCRAINEI
NO COMMENT | PARLAMENTUL ŞI MISIUNILE DIPLOMATICE AU DEPUS FLORI LA AMBASADA UCRAINEI
NOU SEDIU AL UNITĂȚII DE SALVATORI ȘI POMPIERI DIN CĂINĂRI, CAUȘENI
NOU SEDIU AL UNITĂȚII DE SALVATORI ȘI POMPIERI DIN CĂINĂRI, CAUȘENI
NO COMMENT | EXERCIŢIU DE SALVARE DUPĂ PRĂBUŞIREA SUB GHEAŢĂ
NO COMMENT | EXERCIŢIU DE SALVARE DUPĂ PRĂBUŞIREA SUB GHEAŢĂ
NO COMMENT | NOUL MINISTRU AL ENERGIEI, DORIN JUNGHIETU, A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | NOUL MINISTRU AL ENERGIEI, DORIN JUNGHIETU, A DEPUS JURĂMÂNTUL