Băncile moldovenești nu mai fac operațiuni de schimb cu rubla rusească

28 Feb. 2022, 11:59
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
28 Feb. 2022, 11:59 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Băncile comerciale din Moldova nu mai efectuează, astăzi, operațiuni de schimb valutar cu rubla rusească potrivit datelor de pe panourile de schimb valutar. deși oficial nu a fost nicio informație.

Între timp, Rubla rusească a scăzut cu 30% în raport cu dolarul american, după ce țările occidentale au anunțat noi sancțiuni împotriva Rusiei, din cauza invadării Ucrainei, relatează BBC.

Noul minim record pentru moneda rusească a fost înregistrat după ce mai multe bănci din țară au fost excluse din sistemul internațional de plăți SWIFT.

Duminică, banca centrală a Rusiei a făcut un apel la calm, de teamă că oamenii s-ar putea grăbi să-și retragă banii din bănci. De altfel, în mai multe orașe rusești au fost cozi uriașe la bancomate.

Realitatea Live

26 Nov. 2025, 09:53
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
26 Nov. 2025, 09:53 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Consiliul Concurenței a efectuat o inspecție inopinată la sediul unui operator de distribuție a gazelor naturale, în cadrul unei investigații deschise prin Dispoziția Plenului nr. 13 din 29 august 2025. Autoritatea examinează indicii privind o posibilă încălcare a legislației concurențiale, mai exact art. 11 alin. (1) lit. f) din Legea concurenței, care interzice refuzul neîntemeiat de a face livrări către un anumit beneficiar.

Consiliul Concurenței nu precizează despre ce operator este vorba, dar spune că investigația a fost declanșată după ce autoritatea a identificat semne ale unor acțiuni abuzive din partea acestuia, constând în refuzul nejustificat de a presta servicii de sigilare și desigilare a echipamentelor de măsurare a gazelor naturale pentru consumatorii noncasnici racordați la rețea. Potrivit instituției, asemenea comportamente pot duce la restrângerea concurenței pe piețele serviciilor de demontare, montare, verificare metrologică și reparație a echipamentelor de măsurare a gazelor.

Consiliul Concurenței precizează că inspecțiile inopinate reprezintă o etapă preliminară în investigarea unor potențiale practici anticoncurențiale și nu echivalează cu stabilirea vinovăției. „Desfășurarea inspecției nu presupune constatarea vinovăției întreprinderii vizate. Probele acumulate vor fi analizate riguros”, se arată în comunicat.

Instituția mai subliniază că procedura de investigație nu are un termen fix de finalizare. Durata acesteia depinde de complexitatea cazului, gradul de cooperare al companiilor vizate și de exercitarea drepturilor la apărare de către părți. Consiliul Concurenței va decide eventuale acțiuni suplimentare în funcție de probele obținute.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII