În Rusia, mașinile au devenit un adevărat lux. Prețurile sunt mult mai mari decât în Germania sau SUA

25 Mai 2022, 10:40
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
25 Mai 2022, 10:40 // Au Bani //  MD Bani

Din cauza sancțiunilor și a problemelor logistice, prețurile mașinilor din Rusia au devenit unele dintre cele mai ridicate din lume. Astfel, procurarea unui automobil a devenit un adevărat lux.

Potrivit informațiilor din presa internațională, prețurile sunt mult mai ridicate față de Germania, SUA sau China, unele fiind chiar aproape duble.

Hyundai Solaris:

Preț în Rusia: 24,714 USD;
Preț în SUA: 16,645 USD;
Preț în China: 11.117 USD.

Renault Duster:

Preț în Rusia: 27.484 €;
Preț în România: 15.300 €;
Preț în Brazilia: 20.730 €.

Volkswagen Tiguan:

Preț în Rusia: 57.329 €;
Preț in Germania: 30.625 €;
Preț în SUA: 24.690 €.

Mazda CX-5:

Preț în Rusia: 44.929 €;
Preț în Germania: 29.590 €;
Preț în SUA: 24,466 €.

Toyota RAV4:

Preț în Rusia: 45.371 €;
Preț în Germania: 36.190 €;
Preț în SUA: 25.142 €.

Amintim că, în urma invaziei Ucrainei de către Rusia, majoritatea companiilor străine, printre care și companiile auto au decis să părăsească piața rusă pentru a condamna războiul.

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 09:47
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
28 Ian. 2026, 09:47 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Nereguli legate de munca nedeclarată și achitarea salariilor „în plic” au fost constatate în 233 de cazuri, iar autoritățile au calculat suplimentar obligații de plată de 94,1 milioane de lei, potrivit datelor prezentate pentru anul 2025 de către Serviciul Fiscal de Stat.

Pe parcursul anului trecut, inspectorii fiscali au efectuat vizite la 7.886 de agenți economici și au organizat 158 de seminare pentru angajați și angajatori din domenii considerate cu risc sporit de neconformare. În urma măsurilor de conformare, companiile vizate au declarat obligații aferente plăților salariale în sumă totală de 1,6 miliarde de lei, cu peste 36% mai mult față de anul precedent.

Defalcat, au fost declarate 322,3 milioane de lei la impozitul pe venit din salariu, 940,1 milioane de lei la contribuțiile de asigurări sociale și 353,9 milioane de lei la primele de asigurare obligatorie de asistență medicală, toate în creștere comparativ cu 2024.

În urma controalelor, au fost emise 233 de decizii privind încălcarea legislației muncii și a celei fiscale, fiind stabilite sume suplimentare de plată ce includ impozite, contribuții, prime medicale, penalități și amenzi. Din totalul de 94,1 milioane de lei calculate suplimentar, 22,1 milioane de lei au fost deja achitate.

Autoritățile mai arată că, deși numărul controalelor soldate cu depistarea încălcărilor a fost mai mic decât în anul precedent, suma medie stabilită suplimentar per caz a crescut semnificativ.

Per total, în anul 2025, la bugetul public național au fost încasate obligații aferente plăților salariale în valoare de 47,8 miliarde de lei, în creștere cu peste 13% față de 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!